/ Güncel / Cerateppe Davasında Hukuk Kıyımı!

Cerateppe Davasında Hukuk Kıyımı!

on 3 Ekim 2016 - 16:26 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

artvin

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde Cengiz Holding’e ait Eti Bakır A.Ş.’nin madencilik faaliyetlerine verilen ‘ÇED Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi istemiyle açılan Türkiye’nin en büyük doğa davası reddedildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı ‘ÇED Olumlu’ kararı Rize İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen maden şirketi, 2 Haziran 2015’te bakanlıktan yeniden ‘ÇED Olumlu’ kararı almıştı. Bunun üzerine harekete geçen Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki 751 kişi ve 61 avukat, 8 Temmuz 2015’te Rize İdare Mahkemesi’nde, ikinci raporun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açmıştı.

Yeşil Artvin Derneği avukatları ve uzmanlarının görüşlerinin ardından Cengiz Holding’in avukatı söz alarak davanın reddini talep emiş; bunun üzerine Yeşil Artvin Derneği avukatı Bedrettin Kalın, reddi hakim talebinde bulunmuştu.

Rize İdari Mahkemesi bugün gerekçeli kararını açıkladı. Mahkeme, kararında  projenin devlet ormanı alanda yapılmasında mevzuata aykırı bir durum olmadığını iddia ederken  planlanan bölgenin turizm merkezlerine ve milli park alanlarına yapılmadığı ifade etti. Ancak söz konusu madenin doğaya ve insan yaşamına vereceği kalıcı zararlar hakkında tek kelime söz edilmedi. 

Cengiz İnşaat, AKP’nin her tülü polis ve yargı gücü ile ülkenin en büyük çevre yıkımını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!