/ Güncel / Cezaevlerinde Açlık Grevi 58. Gününde

Cezaevlerinde Açlık Grevi 58. Gününde

on 13 Nisan 2017 - 15:28 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cezaevlerindeki süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemleri 57’inci güne girdi. Dünden bu yana 4 cezaevinden tutukluların da dahil olduğu eylemde 25 cezaevinde 202 tutuklu açlık grevinde.Eylemin ilk başladığı Şakran Cezaevi’nde tutuklular tam 57 gündür açlık grevinde.

Tutsak ve mahkumların talepleri, ülkede yıkım ile sonuçlanan savaş siyasetine son verilmesi ve Kürt sorununa dair en ufak bir gündemi olmayan hükümetin çözüm için adım atması. Açlık grevleri aynı zamanda OHAL gerekçesi ile cezaevlerinde ağırlaştırılan koşullara dair tepki. Keyfi uygulamalar, hücre cezaları, sağlık hakkından men, aşırı kalabalık koğuşlar,kötü muamele, kitap ve gazete yasakları, görüşme yasakları.

Açlık grevi iki aya yaklaşmak üzere.  Mahkumların  talepleri şunlar:

– Sokağa çıkma yasakları sırasında yaşanan kentlerdeki yıkımın son bulması.
– Cezaevlerindeki insani koşulların iyileştirilmesi ve keyfi uygulamaların son bulması.
– Düşünceleri ve siyasi çalışmaları nedeniyle aralıksız olarak sürdürülen gözaltı ve tutuklamaların sona erdirilmesi, halka yönelik askeri ve siyasi baskının son bulması.
– Mevzuata aykırı olarak sürdürülen Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce sona erdirilmesi ailesi ve avukatları ile görüşlerin başlatılması.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Selma Güngör ise cezaevlerindeki açlık grevlerine dair “İzleme Heyeti” kurmak istediklerini ancak Adalet Bakanlığı’ndan yanıt alamadıklarını açıkladı.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!