/ Dünyadan / Cihatçılar Türkiye Üzerinden Afrin’e Saldırdı; Tehlike Büyük!

Cihatçılar Türkiye Üzerinden Afrin’e Saldırdı; Tehlike Büyük!

on 10 Mart 2017 - 14:05 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cihatçı gruplar Afrin’in kuzeybatısındaki Firfirkê ve Karah Baba köylerine saldırıyor. Türkiye sınırındaki 2 köyün diğer cihatçı bölgelerle bağlantısı yok. Söz konusu 2 köy Hatay’ın doğusundaki sınırda yer alıyor. Cihatçılar gökten zembille inmediyse (!) tek geçiş yolu Türkiye. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin aktardıklarına göre çatışmalar yoğunlaşarak devam ediyor.

Eski Tas; Eski Hamam!

Son saldırı da gösteriyor ki, AKP’nin Suriye politikası eski tas eski hamam devam ediyor. Hatay sınırı cihatçı otobanı! Kendilerini Özgür Suriye Ordusu olarak tanımlayan bu grupların hepsi radikal unsurları içeriyor.  Örneğin AKP’nin gözdesi Sultan Murad Tugayları, El Kaide’ye yakın grupların içerisinde yer aldığı Fetih Ordusu ile ortak hareket etmekte beis görmüyor. AKP de Sultan Murad Tugayları gibi grupları Kürt hareketine saldırtmak konusunda bir sakınca görmüyor!

Günlük politikalarla bu grupları “kullan-at” olarak eğitip donatmanın çok büyük riskleri var. Fakat “Şam’da cuma namazı kılma hayalleri” üzerine inşâ edilen saldırgan dış politika tüm bu riskleri gözardı ediyor. AKP’nin eğitip donattığı bu gruplar kendilerinden olmayanların yaşam hakkı olmadığını söylüyor. Ve bu gruplar güney sınırlarında at koşturuyor. Kelimenin tam anlamıyla ülke sınırları içerisinde pimi çekilmiş bombalar var. Bugün Afrin’e saldıran grupların yarın Türkiye’deki Alevi’leri, Kürt’leri hedef alması ihtimal dahilinde. 

Tayyip’in başkanlık hevesleri ülke sınırlarını aşıyor. Yeni Osmanlıcık hayallerinin en önemli ayağını “fetihler” oluşturuyor. El Bab’da mehter marşıyla dolaştırılan cihatçı gruplar bu politikanın ürünü. Afrin’e yönelik saldırıyı da bu bağlamda değerlendirmek gerekiyor. Dış politikada bugün yaşananlar, referandumdan “evet” çıkması durumunda yarın olacaklara dair de fikir veriyor. Bu nedenle referandum süreci sadece Türkiye halklarının geleceğini tayin etmeyecek; referandum sonucu aynı zamanda Ortadoğu halklarının geleceğini belirleyecek.

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı