/ Basından Seçmeler / Cizre’de Sivillere Ateş Açıldı; İMC Kameramanı Saniye Saniye Kaydetti

Cizre’de Sivillere Ateş Açıldı; İMC Kameramanı Saniye Saniye Kaydetti

on 22 Ocak 2016 - 15:22 Kategori: Basından Seçmeler, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde sokakta bulunan yaralıları ve cenazeleri almak için gidenlere açılan ateş ve sonrasında yaşananlar İMC TV kameramanı Refik Tekin’in obrefik-tekin-cizrejektifine yansıdı. Saldırıda Tekin de bacağından yaralanmasına rağmen kayıttan çıkmazken olan biteni kaydetmeye devam ediyor. Tekin’in kayda aldığı görüntülerde saldırının hemen öncesinde heyetin ellerindeki beyaz bayraklarla cenazeleri taşıdığı görülüyor. Caddeden karşıya geçen heyetin üzerine bu sırada ateş açılıyor. Çok sayıda kişi kurşunlara hedef olarak yere yığılıyor. Kurşunlardan biri de Tekin’i hedef alıyor.

Tekin’in kayda aldığı görüntülerde saldırının hemen öncesinde heyetin ellerindeki beyaz bayraklarla cenazeleri taşıdığı görülüyor. Caddeden karşıya geçen heyetin üzerine bu sırada ateş açılıyor. Çok sayıda kişi kurşunlara hedef olarak yere yığılıyor. Kurşunlardan biri de Tekin’i hedef alıyor.

Yandaş Basın Sivilleri ” Terörist” Olarak Duyurdu!

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde ölü ve yaralıları bölgeden almak için Cudi Mahallesi’ne giden gruba açılan ateş sonucu aralarında IMC TV kameramanı Refik Tekin’in de bulunduğu siviller yaralanmıştı.

Yaralananlardan Cizre Belediye Meclis Üyesi Abdulhamit Poçal ile Selman Erdoğan isimli yurttaş yaşamını yitirmişti.

Refik Tekin ise sol bacağından yaralanırken, Cizre’den Mardin Devlet Hastanesi’ne sevkedilmiş ve akşam saatlerinde ameliyat olmuştu.

Ayrıca IMC TV çalışanı Tekin dün hastaneye giderken de darp edilmiş ve yaralı bacağı tekmelenmişti.

Tekin hastanede yatarken, hakkında gözaltı kararı olduğu gerekçesiyle polis bekliyor ve görüşleri de kısıtlanmış durumda.

Tekin’in yaralandığı olayla ilgili Anadolu Ajansı, açılan ateşle yaralananları “terörist” diye duyurdu. Ajansın bu “haberi” Milliyet, Hürriyet ve Star gibi gazetelerin web sitelerinde aynı başlıkla haber oldu.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu’nun (EFJ) başvurusu üzerine Tekin’in vurulması, Avrupa Konseyi’nce “medya özgürlüğü” alanında yakın takibe alındı.

Kaynak: İMC TV

Görüntüleri izlemek için: http://www.imctv.com.tr/cizrede-polisin-sivillere-ates-actigi-o-anlar/

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı