/ Güncel / Coca-Cola’da İşçilerin Talepleri

Coca-Cola’da İşçilerin Talepleri

on 30 Temmuz 2016 - 11:17 Kategori: Güncel, Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

cocaBursa Kestel’deki Coca-Cola fabrikasında Tek Gıda-İş sendikasının yürüttüğü toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine sendika grev kararı almıştı. Devam eden görüşmelerde anlaşma sağlanamazsa Coca-Cola’nın 7 fabrikasında Tek Gıda-İş sendikasına üye işçiler 10 Ağustos Çarşamba günü 08.00 itibariyle greve başlayacak.

Sendikanın temel talepleri ücretlerin artırılması, aynı işi yapanlar arasındaki ücret farkının giderilmesi ve kapsam dışı çalıştırılan formen, teknisyen ve forkliftçilerin kapsama alınması. Ücretlerde bu yıl sonu itibariyle 500’er TL iyileştirme talep edilirken, zam olarak ise 1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olmak üzere birinci yıl için seyyanen 800 TL’lik artış, her kıdem yılı için 20 TL zam; ikinci yol için ise TÜFE üzerine 150 TL zam isteniyor.
Tek Gıda-İş’in tüm talepleri şöyle:

Aynı işi yapanlar arasındaki ücret farklılıklarının giderilmesi.
31 Aralık’ta geçerli olmak üzere ücretlerde 500 TL’lik iyileştirme.
1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olmak üzere birinci yıl için seyyanen 800 TL’lik artış, her kıdem yılı için 20 TL zam; 2. yıl için TÜFE üzerine 150 TL artış.
6 yıldır TİS imzalanmamış olmasından dolayı işçilerin kayıplarının karşılanması için;
         . 1-5 yıl arası kıdemi olan işçiye 6 bin TL,
         . 6-10 yıl arası kıdemi olan işçiye 10 bin TL,
         . 11-15 yıl arası kıdemi olan işçiye 12 bin TL,
         . 16 yıl ve üzeri kıdemi olan işçiye de 15 bin TL ödenmesi.

Coca-Cola’nın yanı sıra başka fabrikalarda da grev çanları çalıyor. Tek Gıda-İş sendikasının yaptığı açıklamaya göre “Ayrıca Coca Cola’nın da dahil olduğu Anadolu Holding çatısı altında bulunan Damla Su’da greve gidilecek ve 2 Ağustos’ta LSG Sky Chefs A.Ş’de, 5 Ağustos’ta Kavaklıdere şaraplarında greve çıkılacak.”

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı