/ Güncel / Çorum’da AKP’li Belediyeden Rant Talanı

Çorum’da AKP’li Belediyeden Rant Talanı

on 13 Ağustos 2015 - 21:57 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Çorum’un en merkezi yerinde bulunan,  ve Çorum halkının özellikle de genç nüfusunun yıllardır spor yaptığı, 10 bin kişilik Dr.Turhan Kılıççıoğlu Stadyumu ve yanında bulunan tenis kortu, eğitim merkezi, kapalı spor salonu, futbol ve basketbol sahalarının bulunduğu yerler; konut ve AVM yapılmak üzere rant sağlamak için ihaleyle satıldı.55cc3cfb6ce43615c47c299e

55 bin metrekarelik spor tesisi alanı düzenleme ve yenileştirme çalışmaları yapılmak üzere bundan 1,5 yıl önce Çorum Belediyesi’ne devredilmişti. Tesis geçtiğimiz gün düzenlenen kapalı teklif arttırma usulü ile yapılan ihalede tek teklifi veren Ahlatçı Otomotiv ve İnşaat şirketine bin 200 konut ve AVM yapmak üzere verildi. Çorum belediyesinin toplam satış gelirinden alacağı pay yüzdesini  42 olarak belirlemesi üzerine tesis, 43 teklifiyle tek aday olan Ahlatçı’ya peşkeş çekildi.

Çorum’da yaşayan insanların özellikle gençlerin sağlıklı bir yaşam için çok da bir seçenekleri bulunmadığını göz önünde alırsak bunun sadece bir bina yıkımı olmadığını, coğrafyanın dokusuna da zarar verecek, AKP’nin rant için talan politikalarından bir yenisi olduğunu anlamamız pek de zaman almıyor. Spor olanakları da ellerinden alınacak olan gençlerimizi bekleyen tehlikeleri göz ardı etmek de mümkün değildir.

Bundan birkaç yıl önce de Kültür Sitesi Çorum İl Özel İdaresi’nden ‘’Ticari amaçlı yapı yapılamaz’’ şartı ile belediyeye devredilmişti. Kültür sitesi yıkılarak, yeşil alan projesi olarak önümüze sunulan, şehrin ortasına kurulan sözde parkın içerisindeki demir kuleden yapılan bayrak direğinin şekli de Çorum halkının sosyal medya üzerinden epey bir eleştirilerine neden olmuştu. Yapım çalışmasında da Çorum halkı şehrin hem görüntüsünü hem sağlığını tehdit eden birçok sorunla karşı karşıya kalmıştı. Sözde park henüz tam anlamıyla kullanılmaya başlamadan birçok yerde problemler ortaya çıktı. Havuz kullanılmadan çökerken, bordür taşı ile kaplanan yolun altındaki su borularında da kaçak tespit edildi.

Yaşanan problemler üzerine,  parkta yeni döşenen bordür taşları kırıldı ve onarım çalışmaları başlatıldı. Parkın yapımı adeta yapboza dönerken sözde yeşil alan projesi adı altında ağaçların gölgesinde serinleyebileceğimiz tabanı çim olan ve yüzlerce kişinin kullanabileceği bir parktan çok tam bir beton yığınına dönüştürülmüştü. Nerede yeşil alan görse beton yığınına çeviren bu zihniyetin avm ya da otopark yapamadığı alanı da ucubeye çevirmesi AKP’nin ve onun belediyecilik anlayışının keyfi uygulamalarından birisidir.

AKP’nin rant uğruna yaptığı bu keyfi talan politikalarına dur demenin ve halk olarak sesimizi yükseltmenin tam da ŞİMDİ SIRASIdır!

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!