/ Güncel / Cumartesi Annelerine Gözaltı!

Cumartesi Annelerine Gözaltı!

on 7 Ocak 2017 - 14:14 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Güncelleme: Maside Ocak öğleden sonra karakolda ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

***

Bugün 615. kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri buluşmasının ardından, basın açıklamasını okuyan ve 1995’te gözaltında öldürülen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak polis tarafından gözaltına alındı. Terör savcısı tarafından verilen talimatla Maside Ocak’ın gözaltına alınmasına gerekçe olarak “örgüt propagandası” gösterildi.

Galatasaray Meydanı’nda 615. kez toplanan Cumartesi Anneleri eyleminde basın açıklamasını okuyan Maside Ocak, eylemin ardından polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltı talimatının terör savcısı tarafından verildiği öğrenildi. Ocak, polisler tarafından Taksim karakoluna götürüldü. Şu an sağlık kontrolünde olan Maside Ocak için nöbetçi savcının vereceği talimat bekleniyor.

Eyleme katılan CHP’li milletvekili Sezgin Tanrıkulu olayı şu ifadelerle anlattı: “Maside Ocak, 1996 yılında Şırnak’ta 10 köylünün gözaltına alınıp daha sonra bir dolmuşta kömürleşmiş bedenlerinin bulunduğu olaya ilişkin basın açıklamasını okuyordu. Basın açıklamasının yarısında 2 polis gelerek, ‘Devleti suçlayamazsınız’ dediler. Maside Ocak basın açıklamasını bitirdikten sonra polislerce kimliğini alınarak gözaltına alındı. Şu anda Taksim Polis Merkezi’nde tutuluyor. Bu olayın üzerine İçişleri Bakanını aradım. Açıklamayı okuyan belli. 615 haftadan bu yana devam eden, baskı döneminde engellenmeye çalışılan bu barışçıl, sivil itaatsizlik eylemine ağır bir baskıdır. Açıklamayı okuyanın hakkında bir isnat varsa ifadeye çağrılabilir. Bu ortam içinde gözaltına alınması insani bakımdan doğru değildir.”

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!