/ Güncel / Darbeymiş, Ohalmiş; Kim Takar! Sermaye İçin Varlık Fonu Geliyor!

Darbeymiş, Ohalmiş; Kim Takar! Sermaye İçin Varlık Fonu Geliyor!

on 8 Eylül 2016 - 11:05 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişiminden sonra Ohal ilan ederek süreci olağanüstü kanun hükmünde kararnamelerle yürüten AKP, mesele sermayenin çıkarları olunca ne darbe girişimi, ne bu girişim sonrasında Türkiye’de yaratılan olağanüstü koşulları dert edindi. Zorunlu bireysel emeklilik yasası, elde hala kalan onlarca kurumun özelleştirmesinin önünü açan yasadan sonra 20 Ağustos’ta Varlık Fonu yasası da çıktı.

200 milyar dolarlık bir bütçeye ulaşması hedeflenen Varlık Fonu’nu yönetmek için Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi kurulacak ve şirketin ilk sermayesi olacak 50 milyon lira Özelleştirme Fonu’ndan karşılanacak. Bu fonun bütçesini, öncelikle işsizlik fonu ile özelleştirmelerden elde edilen gelirler oluşturacak ama iktidar başka kaynakları bu fona bağlama hakkına sahip olacak. Haziran 2016 itibariyle 100 milyara yakın bir para biriken işsizlik fonunun çok cüzi bir kısmı işsizlik sigortası olarak işsizlere ödeniyor; hali hazırda hükümet tarafından çeşitli açık ve sermaye teşvikleri için kullanılıyor. Varlık fonu ile birlikte işsizlik fonunun tamamına el konulmuş olacak. Varlık fonu, hedefteki 200 milyar doları toplarken sadece emekçi halkın cebinden çıkan kaynaklara dayanmayacak; tahvil ihracı yetkisiyle hazine gibi içeriden ve dışarıdan borçlanarak sırtımızdaki yükü daha da artıracak. Böyle büyük bir bütçe Sayıştay denetiminin dışına çıkarılarak özel bir şirket gibi kullanılacak yeni bir bütçe gibi olacak.

Peki Varlık Fonu ne için kullanılacak? Mega projelerin finansörü olacak. İnşaata endeksli bir büyüme peşindeki AKP, işlerin pek iyi gitmediği 3. havalimanı, Kanal İstanbul, 3. köprü, sağlık kampüsleri gibi çılgın projelere sağlanan alım garantisi, geçiş taahhütü gibi güvencelerin üstüne onların bulamadığı dış kaynağı bu fonla kendisi borçlanarak sağlayarak rant projelerinin hamiliğini üstlenmiş olacak. Bunu yaparken bu projelerde çalışacak şirketlere de inanılmaz teşvik ve kolaylıklar sunmayı da ihmal etmeyecek.

Varlık fonu şirketinin taşeronlar eliyle yürütüceği yatırımlara Bakanlar Kurulu kararıyla sağlanabilecek bazı teşvikleri DİSK şöyle açıklamıştı:

  • Kurumlar vergisi sıfırlanacak ve 10 yıl boyunca kurumlar vergisi istisnası tanınacak,

  • Gümrük vergisi muafiyeti tanınacak,

  • Hazine malları 49 yıllığına bedelsiz devredilecek,

  • Hazine taşınmazları talep edilmesi halinde bedelsiz devredilecek,

  • 10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesi karşılanacak,

  • Yatırıma ilişkin enerji tüketim harcamalarının %50’si kadarı 10 yıla kadar karşılanacak,

  • Nitelikli personel için 5 yılı geçmemek üzere, asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katına kadar ücret desteği verilecek,

  • Yatırım tutarının %49’unu geçmemek üzere ve edinilen payların 10 yıl içerisinde halka arz veya yatırımcıya satış̧ şartıyla yatırıma ortak olunacak.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı