/ Güncel / Demirtaş’ın Mitingi Yasaklandı; Gerekçe: “Ertesi Gün Davutoğlu Gelecek!”

Demirtaş’ın Mitingi Yasaklandı; Gerekçe: “Ertesi Gün Davutoğlu Gelecek!”

on 24 Nisan 2015 - 20:38 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

erzincanSelahattin Demirtaş’ın 25 Nisan Cumartesi günü Erzincan’da gerçekleştireceği miting Erzincan Valiliği’nin kararlıyla yasaklandı. Gerekçe ise oldukça ilginç: “Ertesi gün Ahmet Davutoğlu Erzincan’a gelecek!”

AKP, demokrasi maskesi düşse de dilinden hiç düşürmediği “milli irade” kavramını kendisine hizmet ettiği sürece değerli bulduğunu ve önemsediğini yakın tarihte birçok kez açıkça ortaya koydu. En yakın örnek İstanbul Üniversitesi’nde yaşananlar! Hatırlanacağı üzere Erdoğan, İstanbul Üniversitesi’ndeki rektörlük seçimlerinde kendisine en yakın adaya açık ara fark atan Raşit Tükel’i değil yandaş Mahmut Ak’ı atayarak “milli irade” kavramının kendisine hizmet ettiği sürece değerli olduğunu ortaya koymuştu.

İstanbul Üniversitesi’nde yaşananlardan sonra AKP  seçim gasplarını açıktan yürütmeyi bir adım öne taşıdı. Valilik bir siyasal partinin genel başkanının miting yapacağı alanda ve çevresinde güvenlik önlemi almakla yükümlüyken Erzincan Valiliği AKP’nin memuru gibi davranıp mitingi yasakladı. Üstelik hiçbir güvenlik gerekçesi olmaksızın bunu yapan valilik, mitingin yasaklanmasına gerekçe olarak ertesi gün Davutoğlu’nun şehre gelecek olmasını gösterdi! Böylece genel seçim süreci bir kez daha çadır tiyatrosu sürecine dönmüş oldu.

 Ağdaş: “AKP  Yapacağını Yine Yaptı!”

HDP Erzincan Milletvekili Erol Ağdaş söz konusu yasakla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Bulunduğu iktidar olanaklarını diğerlerini engellemek ya da kendi çıkarı için kullanmaktan hiç çekinmeyen AKP , yapacağını yine yaptı. Bir gün sonra Başbakanın geleceğini bahane ederek, güvenlik gerekçesiyle mitingimize izin verilmedi. Bu sebepten dolayı Cumartesi gerçekleştireceğimiz ve Eş Genel Başkanımız Sayın Demirtaş’ın da katılacağı mitingimiz ileri bir tarihe ertelenmiştir.” Ağdaş’ın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamaya çok sayıda destek mesajı geldi.

Söz konusu yasağa medya organları birkaç küçük başlık altında değinse de, bu yasağı önemsemek gerekir. Zira valiler artık gizleme gereği olmaksızın AKP’nin silahşörlüğüne soyunmuş durumda. Bugünkü yasak aynı zamanda 7 Haziran’a dair önemli mesajlar vermesi açısından da önemli. 2014 Yerel seçimlerinde sabaha kadar süren oy sayımları, trafoya giren kediler, bakanın sabaha karşı oy sayımı yapılan binaya girmesi… Görünen o ki genel seçimlerde de benzer süreçler yaşanacak. Üstelik bu hukuksuzluklar seçim çalışması sürecine de sirayet edecek gibi görünüyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!