/ Güncel / Devrimci Savunmaya Özgürlük!

Devrimci Savunmaya Özgürlük!

on 23 Aralık 2013 - 01:51 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
23 Aralık, 2013fft64_mf1309999

1974’ten bu yana işçi, öğrenci, ezilen mücadelelerinde militan bir savunma anlayışıyla çalışma yürüten Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) yöneticisi ve üyesi olan 9’u tutuklu 22 avukatın davalarının ilk duruşması bu hafta Silivri’de görülecek. 18 Ocak 2013’te yapılan baskınlar sonucunda gözaltına alınarak tutuklanan avukatlar 11 aydır tutsak. “Adalet”in, “hukuk”un, “yasa”ların ikiyüzlülüğü bu davayla bir kez daha şiddetli bir şekilde ortaya çıktı.

Yasadışı örgüt, kozmik oda, 11 çelik kapı gibi suçlamalarla gerekçe gösterilerek uygulanılan tutuklama terörünün nedenleri apaçık ortada duruyor: İktidar devrimci avukatlara yıllardır sokakların, emekçilerin, devrimcilerin avukatlığını yapmanın cezasını çektirmek istiyor. Tutuklanan avukatlar işçi direnişlerine, eylemlerine aktif destek veriyorlardı. Bu sebeplerden ötürü, her türlü toplumsal muhalefete saldıran AKP diktatörlüğü hedefine devrimci avukatları da oturttu. Sonuçta ÇHD’lilere yönelik baskınlar yapıldı, avukatlar bürolarından polis şiddeti yoluyla çıkarılarak gözaltına alındı, 9’u tutuklandı.

Muhalif avukatlara yönelik baskılar bununla da sınırlı değil. Hukuksuzca aylardır cezaevlerinde tutulan ÇHD’lilerin yanı sıra yakın zamanda pek çok saldırı gerçekleşti avukatlara. Bunlardan en önemlisi Gezi Direnişi sırasında yaşandı. Çağlayan Adliyesi’nde onlarca avukat yine polis şiddetiyle yaka paça gözaltına alındı. Direnişler esnasında gözaltına alınanlara gönüllü hizmet veren avukatlar her türlü devlet baskısına maruz kaldı. Ayrıca ÇHD’nin aktardığına göre de Türkiye’de hâlihazırda 28 avukat tutuklu bulunuyor.

ÇHD’li avukatların davası bu hafta başlıyor. 24-25-26 Aralık’ta ilk duruşmalar Silivri’de görülecek. Yıllarca emekçilerin ve devrimcilerin savunuculuğunu yapan avukatlar şimdi kendilerini, meslek onurlarını savunacak.

Hukuk Fakültesi’nde anlatılan bir dolu boş kitaba, yalana rağmen şunu çok iyi biliyoruz: Adalet sağlanacaksa saraylarda değil, sokaklarda sağlanacak. Ezilenler, emekçiler, yani milyonlar hakkını kazanacaksa, bunun yolu adaletin koca koca binalarından değil Taksim’den, Tahrir’den, Arjantin’deki, Yunanistan’daki, İtalya’daki meydanlardan geçecek.

ÇHD’li avukatlarla dayanışma içinde olduğumuzu bildirirken; burjuva hukukuna, burjuva yasalarına karşı sokakların hukukunu, sokakların yasalarını her yerde savunacağımızı yineliyoruz!

ÇHD’li avukatlar onurumuzdur!

Devrimci avukatlara özgürlük!

SDH’li Hukuk Öğrencileri

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!