/ Güncel / Diktatör Kürsüde, Polisi Sokakta İnsan Avında: Okmeydanı’nda Uğur Kurt Başından Vuruldu! (Güncellendi!)

Diktatör Kürsüde, Polisi Sokakta İnsan Avında: Okmeydanı’nda Uğur Kurt Başından Vuruldu! (Güncellendi!)

on 22 Mayıs 2014 - 12:06 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
22 Mayıs, 2014

Güncelleme – 23.05.2014

Dün bu haberin yazıldığı saatlerde Uğur Kurt yaşam mücadelesi veriyordu. Ancak gece 22.56’da yaşamını yitirdi. Katil devlet bir canımızı daha aldı.

Dün akşam Uğur Kurt’un katledilmesini protesto eden Okmeydanı halkına yoğun bir polis terörü uygulandı. Öyleki insanlar artık evlerinde bile nefes alamayacak hale geldi. Akşam düzenlenen eylemlerde Ayhan Yılmaz isimli bir kişi daha yaşamını yitirdi.

Bugün ise Uğur Kurt için binlerce kişi Okmeydanı Cemevi’nde buluştu. Kurt’un cenazesi Cemevi’ndeki törenin ardından memleketi Sivas’ın Hafik köyüne götürülecek.

Türkiye genelinde ise Uğur Kurt’un katledilmesine karşı eylem çağrıları yükseliyor. Alevi örgütleri akşam 19.00’da Ankara’da Güvenpark’a, İzmir’de Basmane Meydanı’na çağırıyor.

***

AKP’nin katil polisi bugün Okmeydanı Cemevi bahçesinde Uğur Kurt’u başından vurdu. Bugün Okmeydanı İTO Lisesi’nde öğrencilerin Soma ve Berkin Elvan’ın hesabını sormak için düzenlediği boykota saldıran polis, rastgele ateş açarken o sırada Okmeydanı Cemevi’nde taziyeye gelen Beyoğlu Belediyesi temizlik işçisi Uğur Kurt’u başından vurdu. Kurt’un kalbi dururken yapılan kalp masajının ardından yeniden çalışıtırldı ve ameliyata alındı. Kanaması durdurulan Kurt yoğun bakıma alınırken, hayati tehlikenin sürdüğü belirtiliyor.

Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin Uğur Kurt’un cenaze için cemevine geldiğini belirtti. Şahin, polisin cemevine cami kadar saygı duymadığını bir kişinin vurulmasına rağmen gaz bombası atmayı sürdürdüğünü belirtti. Ayrıca olaya tanık olanlar mahalledeki polis ablukası nedeniyle ambulansın ancak 25 dakika sonra gelebildiğini aktardı.

Olayın ardından Okmeydanı halkı polise tepki gösterirken, esnaf kepenk kapattı. Akşam saatleri için Okmeydanı Cemevi’ne yürüyüş çağrısı yapıldı.

Polisin Okmeydanı’nda uyguladığı teröre ve Uğur Kurt’un vuruluşuna ilişkin görüntüler de ortaya çıktı. Görüntülerde Özel Harekât polislerine ait bir akrebin içinden çıkan polisler rastgele bir şekilde ortalığa ateş açıyorlar.

Öte yandan olaya ilişkin kanıtların tespiti için Çağlayan Adliyesi’ne giden altı avukat adliyede özel güvenliğin saldırısına uğradı. Savcı Orhan Kapıcı’nın avukatları odasına almak istememesi üzerine tartışma yaşanırken, savcı özel güvenliği avukatların üzerine saldırttı.

Polisin Uğur Kurt’u vurduğu saatlerde Tayyip Erdoğan TOBB Genel Kurulu’nda “ben diktatör olsaydım, meydanlarda dolaşamazdınız!” açıklamasını yapıyordu. AKP diktatörlüğü yalanlarını her ortamda pişkince sıralarken, sokaklara çıkanlara azgınca saldırmaktan geri durmuyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!