/ Güncel / DİSK: Geniş Tanımlı İşsizlik Yüzde 17,14!

DİSK: Geniş Tanımlı İşsizlik Yüzde 17,14!

on 15 Ağustos 2016 - 15:52 Kategori: Güncel, Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

disk aeBugün yayınlanan TÜİK’in Mayıs 2016 işgücü verilerinin ardından Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı DİSK Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), açıklanan veriler üzerine bir rapor yayınladı. Raporda TÜİK’in dar tanımlı işsizlik oranlarını (yüzde 9,4) verdiği, geniş tanımlı işsizliğe göre işsizlik oranının yüzde 17,14’e ulaştığı belirtildi.

DİSK-AR’ın raporunda Mayıs 2016 döneminde geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 17,14 olarak gerçekleştiği, 2015 Mayıs ayında 5 milyon 621 bin olan geniş tanımlı işsiz sayısının Mayıs 2016’da 5 Milyon 660 bine yükseldiği vurgulandı.

Raporda ayrıca kadınların erkeklere oranlar işsizlik sorunuyla daha yakıcı bir şekilde muhatap olduğu belirtildi. İşgücüne dahil olmayan yaklaşık 28 milyonluk nüfusun ise 20 milyonunun kadınlardan oluştuğuna dikkat çekildi.

Yine raporda istihdamdaki değişimler sektörel bazda değerlendirmeye alındı. Buna göre tarımda istihdam azalırken sanayide istihdam ise yerinde saydı. İnşaatta mevsimsel nedenlerden kaynaklı bir istihdam artışı görülürken, asıl istihdam artışının hizmet sektöründe gerçekleştiği belirtildi. Ayrıca istihdamdaki bu artışın kamu kaynaklı olduğu vurgulandı. Verile göre kamuda istihdam bir önceki döneme göre yüzde 5,5 artarak 3 milyon 622 bine yükseldi.

İstihdamın sınıfsal kompozisyonunu da ele alan rapora göre, ücretli ve maaşlı çalışanların istihdam içindeki payı yüzde 66,3 olan bir önceki yıla göre artış göstererek yüzde 67,6’ya yükseldi. İşverenlerin payı yüzde 4,4’ten 4,7’ye yükselirken, kendi hesabına çalışanların oranı yüzde 16,9’dan yüzden 16,4’e düştü.

Raporun sonuç bölümünde ise işsizliğin azaltılması ve istihdamda kalıcı ve güvenli artış sağlanması için DİSK’in önerilerine yer verildi.

DİSK-AR’ın raporunun tamamına şuradan ulaşabilirsiniz: http://disk.org.tr/wp-content/uploads/2016/08/DISKAR_Istihdam_Issizlik_Raporu_AGUSTOS_2016.pdf

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!