/ Güncel / Dolar Yakıyor, Benzine Zam Üstüne Zam,THY’de Ücretlere Sıfır Zam

Dolar Yakıyor, Benzine Zam Üstüne Zam,THY’de Ücretlere Sıfır Zam

on 13 Ocak 2017 - 13:39 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

2016’nın başında 4 lira olan benzinin fiyatı bugün yapılan 13 kuruşluk zamla birlikte 5 lira 30 kuruşa kadar yükseldi. Bir yıllık fiyat artışı %30’lar seviyesinde. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) motorinin fiyatlarınında 12 kuruş arttırılarak 4.70 seviyesine ulaşacağını duyurdu. İlaveten LPG fiyatının da önümüzdeki günlerde zamlanacağı bildirildi.

2017’nin iki haftası henüz dolmadan akaryakıta yapılan bu ikinci zam da gösteriyor ki hayat pahalılığındaki yükseliş trendi şiddetlenerek sürecek. Nakliye masrafları piyasadaki temel girdi olduğu için akaryakıt fiyatındaki yükselişler bütün fiyatları arttırıyor ve enflasyonun yükselmesine sebep oluyor.

Dünya ve Türkiye’de yaşanan gelişmeler ise akaryakıtta yükseliş sürecinin uzun süre devam edebileceğine işaret ediyor. Yani Dolar’da olduğu gibi akaryakıt fiyatlarında da yeni rekorlar yaşamaya devam edeceğiz.

AKP iktidarı TL’nin devaülasyonunu önemsiz gibi göstermeye çalışadursun emekçiler için hayat daha da pahalı hale geliyor. Geçen yıl gerek düşük Dolar kuru gerekse de 20 Dolarlar seviyesinde düşen petrolün varil fiyatı yüzünden enerji ithalatının faturası oldukça düşmüş, bu
da cari açığın kabarmasını engellemişti. Ne var ki Dolar’daki hızlı tırmanış ve petrolün varil fiyatının 55 Dolar seviyesine tırmanması cari açık sorunun daha da kritik hale gelmesine sebep olacak.  

AKP hükümeti halihazırda benzin istasyonlarını vergi tahsilat bürolarına çevirmiş durumda. Benzin fiyatında en büyük pay devletin aldığı çok yüksek oranlardaki vergiye ait. Bu yüzden dünyadaki en pahalı benzini Türkiye’deki araç sahipleri kullanmış oluyor. 

THY Yönetiminden Ya Kırk Katır Ya Kırk Satır

Türkiye ekonomisinin kriz dinamikleri hızla işlemeye devam ediyor. Bir yanda hayat pahalılığı artıyor, enflasyon yeniden çift haneli oranlara erişirken, diğer yanda cari açık sorunu ve sistemin Dolar ihtiyacı büyüyor. Madolyonun diğer yüzünde ise işten çıkarmaların ya da ücret dondurmaların başlamış olması var. Türkiye kapitalizminin “medarı iftiharı” THY, esas olarak kötü yönetildiği için, geçen yıl büyük miktarda zarar açıklamıştı. Şimdi THY yönetimi, iktidar yanlılarının yönetimi hile hurdayla ele geçirdiği Hava İş sendika yönetiminin desteğiyle işçilere sıfır zam ya da işçi çıkarma teklifiyle gidiyor. Bu teklifin bir süre sonra bütün büyük şirketler tarafından taklit edileceği ve işçilere dayatılacağı açıktır.

Düşünün enflasyon önümüzdeki aylarda %10’u geçecek, ama işçilere önerilen zam % 0. Bu, işçilerin yaşam standartlarının hızla gerilemesi ve ülkede yoksulluğun yoğunlaşması anlamına geliyor. Bir yandan da işten çıkarmalarla ve büyüyememe sorunu ile işsizlik, resmi rakamlarda bile, hızla %15’ler seviyesine ulaşacak. Genç işsizliği ise çığ gibi artacak.

AK/Saray rejimi ülkeyi yönetemiyor. Tek adam rejimi dayatması, OHAL ve ülkenin kötü yönetilmesi neticesinde dünyadaki benzerlerinden negatif yönde ayrışan Türkiye’yi ekonomik anlamda da daha zor günler bekliyor. Bu son krize de siyasal ve sendikal açılardan bir hayli zayıf durumda giren emekçiler krizin faturasını ödemek zorunda kalabilirler. Diğer taraftan metal sektöründe gözlenen işçi hareketlenmeleri ise sınıf mücadelesinin yükselmesi anlamında çıkış yolunu gösteriyor. İşçi sınıfının örgütlü mücadele içerisinde sosyalist politikaya katılması ve uzun erimli planlı bir mücadelenin örülmesi, sonuç elde etmek için olmazsa olmaz durumda .

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!