/ Güncel / Ekonomi S.O.S Veriyor

Ekonomi S.O.S Veriyor

on 19 Kasım 2016 - 15:17 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Doların yükselmesi karşısında TL değer kaybediyor. Ekonomi günden güne çamura saplanıyor. Şimdilik sadece beyaz eşya üreten firmaların ürünleri için zamlar kapıda. Teknosa, Vestel ve LG firmaları fiyatları yeniden belirleme kararı aldı. “Zaten beyaz eşya alamıyoruz” diyenler için bu kötü bir haber gibi görünmeyebilir;  ancak ilerleyen günlerde ekonomik krizin kapsamı giderek genişleyecek.

Uluslararası ekonomi ve siyaset stratejisti Cenk Sidar da, diken.org’da yer verilen sözlerinde tablonun kötüleşeceği tahminine katılıyor. Sidar, Türkiye’deki ekonomik kirizi şu sözlerle açıklıyor: “Evet. Türkiye ciddi bir ekonomik kriz yaşıyor. Son verilere göre büyüme % 3; enflasyonsa % 8 seviyelerinde. İşsizlik rakamları artıyor, Türk Lirası diğer para birimleri karşısında giderek değer kaybediyor. Bugünün dünyasında ekonomiyi, dış politik hamleler ve demokrasiden ayrı tutmak mümkün değil. Dolayısıyla Cumhuriyet gazetesine yapılanlar, gazeteci ve yazarların hapse atılması, şirketlere kayyım atanması, HDP’li vekillerin tutuklanması, dış politikadaki söylemler de bu krizin şiddetini ve hızını artırıyor. Bu krizden çıkmak için zaman kaybetmeden demokratik bir Türkiye yaratmamız gerekiyor. Türkiye’de bugüne kadar dört defa demokratik siyasi değişim oldu. 1950, 1973, 1995 ve 2002. Ortak noktaları, değişimlerin tümünün ekonomik krizden sonra gerçekleşmiş olması. AKP de bir kriz sonrası iktidara geldi. Buradan, Türkiye’deki seçmenin ekonomik krizle birlikte tercihini değiştirdiğini anlıyoruz. AKP de Erdoğan da bugün gelinen noktanın kendileri için ne kadar kritik olduğunun farkında. Bu yüzden de ekonomik krizi tırmandırmaya devam ediyorlar.” Sidar ayrıca, AKP’nin ekonomik krizi batının yarattığı algısını yerleştirmek için sürekli “faiz lobisi, dış güçler” gibi belirsiz kavramları kullandığını ifade ediyor.

Kriz Kimin Kapısında?

Evet, tablo çok daha kötüye gidecek. “Ekonomik kriz kapıda” başlıklarını ve sözlerini daha çok işiteceğiz. Peki ama ekonomik kriz kimin kapısında? Öncelikle, “aynı gemideyiz” masalını bir kenara bırakalım! Aynı gemideysek bile, Titanic gibi bir gemideyiz. Geminin üstünde zenginler, altında bizler. Kriz önce bizi vuruyor ve vurmaya da devam edecek. Kemal Sunal’ın filmlerinde sıklıkla vurgulanan “zamlı günlere” az zaman kala AKP “üst akıl, dış güçler, bizi bölmek isteyenler” gibi akıllara ziyan belirsizliklere sarılsa da, bu kriz gizlenecek gibi değil.

bolsevik.org

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!