/ Dünyadan / El Bab İçin Suriye Ordusu TSK İle Çatışır mı?

El Bab İçin Suriye Ordusu TSK İle Çatışır mı?

on 2 Şubat 2017 - 12:59 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Reuters, Suriye ordusunun Bab’a başlattığı operasyonda büyük ilerleme kaydettiğini, Bab’ın sınırına yaklaştığını ve Bab’a girmesinin an meselesi olduğunu, gerekirse AKP destekli cihatçılarla savaşacaklarını ifade eden bir haber yayınladı.

Öncelikle haberin bir kısmının doğru olduğunu söyleyelim. Gerçekten Halep’in doğusundan Bab’a yönelik bir harekât söz konusu. Şu an için Bab’ın yaklaşık 9 KM batısındaki Karabişah köyü Suriye Ordusu’nun kontrolünde; fakat Suriye Ordusu’nun Bab’ın ilçe merkezini batı yönünden tamamen kuşatıp sınıra dayandığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Bab’ın batı yönünde AKP destekli cihatçıların kontrol ettiği yaklaşık 10 köy var. Bu bir alan genişletme harekâtı.

Şimdi gelelim asıl soruya. Reuters’ın iddia ettiği gibi Bab için Suriye Ordusu ile TSK ve/veya AKP destekli cihatçılar çatışır mı? Öncelikle Esad’ın kafasına göre hareket edemeyeceğini ifade edelim. Suriye’de yeni denklemler kuruldu. Rusya ve İran Türkiye’yi yanlarına çektiler. Bu denklemlerden de son derece memnunlar. Rusya’nın icazeti olmadan Tayyip ile Esad böyle bir çatışmanın içerisine girmeyi göze alamaz. Kaldı ki Rusya böyle bir şeyi neden istesin? İpler kendi elindeyken acemice hareket edip tüm avantajını bir çırpıda silmek istemeyeceklerdir.

Rusya, Fırat Kalkanı Operasonu’nun başında Bab konusunda AKP’ye zaten onay vermişti. AKP Bab’ı alır sonra Membic’e ilerlemeye çalışırsa o zaman sorun olur; fakat şu an için haber sitelerinin bas bas bağırdığı gibi “Esad ile Tayyip Bab için çatışacak” haberleri gerçeği yansıtmıyor. Ancak ipler Putin’in elindeyken Tayyip’in köşeye sıkıştığı bir süreçte “Halep zaferini” Bab’la taçlandırmak isteyen Putin, Tayyip’i “zorunlu iknâ” yöntemiyle Bab’dan vazgeçirmeye çalışabilir. Bu da ihtimaller dahilinde. Ama bu da bir çatışma değil, adı üzerine “iknâ” yöntemiyle olur. AKP için Suriye treni çoktan kaçtı. AKP iktidarı bölgede artık istediğini yaptırmaya çalışan değil, istenileni yapan aktör durumunda.

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı