/ Güncel / Emekçiler 4+4+4 Karanlığına Karşı 15 Eylül’de Ankara’da Buluşuyor!

Emekçiler 4+4+4 Karanlığına Karşı 15 Eylül’de Ankara’da Buluşuyor!

on 10 Eylül 2012 - 14:25 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

10.09.2012

4+4+4 eğitim sistemi bugün okulların açılmasıyla birlikte uygulanmaya başladı. Kalabalıklaşan sınıflar; uygunsuz, fiziki şartları yetersiz okullara tıkıştırılan çocuklar, İslamileşen müfredatıyla AKP iktidarının kindar nesiller yetiştirme projesinin bir ürünü olan 4+4+4 saldırısına karşı emekçilerden tepkiler yükselmeye devam ediyor. Sendikalar, meslek ve sivil toplum örgütleri, devrimciler KESK ve Eğitim Sen öncülüğünde 15 Eylül’de Ankara’da Sıhhiye Meydanı’nda buluşmak için Türkiye’nin dört bir yanından yollara döküldü.

Ankara’ya yürüyüş Çanakkale, Rize, Muğla ve Batman’dan başlarken; devletin engellemeleri de artıyor. Batman’dan hareket eden kitleler Diyarbakır’a ulaşırken burada polisin gaz bombası ve tazyikli suyuna maruz kaldı. Polis saldırısında aralarında Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu üyesi Mustafa Ecevit ve Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek’in de aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. AKP iktidarının sözcülerinin yeni eğitim sistemine karşı çıkanlara yönelik saldırgan tutumları, PKK’li olmakla suçlamaları emekçilerin Ankara’ya yürüyüşünde sıklıkla saldırılara maruz kalacaklarını göstermektedir.

Eğitim emekçileri saldırı sonrasında yaptıkları açıklamada şunları dile getirdiler: “Demokratik hakkımızı kullanarak başlattığımız barışçıl yürüyüşümüze yapılan bu saldırı hükümetin eğitim sistemimiz, çocuklarımız ve ülke geleceğimiz açısından son derece zararlı sonuçlar verecek olan 4+4+4 uygulamasındaki anlamsız ısrarının ve demokratik barışçıl bir yürüyüşe bile ne kadar tahammülsüz olduğunun bir göstergesidir… Bu saldırının birinci dereden sorumluları, 4+4+4’e karşı sürdürdüğü mücadelede kararlı olan sendikamızı hedef gösteren Başbakan Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’dir.”

AKP iktidarı 4+4+4 sistemine karşı sokağa çıkan emekçilerin önlerine polisleri çıkarırken, geçtiğimiz günlerde çocuklarını okula göndermeyenlere karşı propagandaya girişmişti. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer eğitim sistemine karşı çıkanları laik ve PKK’li olmakla suçlarken; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çocuklarını okula göndermemek için rapor alan velilerin çocuklarına geri zekâlı muamelesi yaptığını iddia etmişti.

AKP’ye yakın medyada bugünkü sayfalarını okulların açılmasına ayırırken, yeni sistemin sorunlarını gözden kaçırmaya çalıştı. Sabah gazetesi “66 Aylıklar Çabuk Isındı” başlığıyla çıkarken, Star “Minimini Birler Oyunla Başladı”, Yeni Şafak “Zil Çaldı Oyun Başladı”, Zaman’da “66 Aylıklar İçin İlk Ders Zili” manşetiyle çıktı.

Ancak okulun ilk gününde sorunlar gözden kaçmadı. Okullarda sıra boylarının, lavabo ve tuvalet yüksekliklerinin 60-84 aylık çocuklar için uygun olmadığı gözlemlenirken, veliler çocuklarının kendilerinden iki yaş büyük çocuklarla, kalabalık sınıflarda eğitim örmelerine tepki gösterdi. Birgün gazetesine konuşan Senem Koçoğlu şikayetlerini “İlkokul birinci sınıfların, anasınıfı gibi eğitim alacağını söylüyorlar. ‘Derste çocuklar oyun oynayacak’, diyorlar. Şimdi benim çocuğum kalem tutmayı, matematiği, rakamları biliyor. Çocuğum için eğitim kaybı olacak. 7 yaş çocukları 6 yaş çocuklardan ayıracaklarını söylüyorlar ama hiç kimse bir şey bilmiyor. Bir açıklama yapılmadı. Herkes isyan ediyor ama kimse neyin ne olacağını bilmiyor. Ortada bir kargaşa var.” sözleriyle dile getirdi.

Öte taraftan yeni eğitim sisteminin bir diğer getirisi olan zorunlu “seçmeli” din dersi problemi daha ilk günden meyvelerini vermeye başladı. Eğitim sistemi lise öğrencilerini din derslerini seçmeye mecbur bırakırken, seçmeli dersleri belirlemek için son tarih 12 Eylül olarak gösteriliyor. Yeni eğitim sisteminin oluşumunda oldukça etkili olan ÖNDER benzeri İslamcı örgütlenmeler ve hareketlerse hükümetten bu sürenin uzatılmasını talep ediyor. Yeni sisteme göre lise öğrencileri haftada 5 saatlik seçmeli ders almak zorunda kalacaklar. Ancak seçmeli derslerin tamamının Peygamberin Hayatı, Kuran Öğreniyorum gibi derslere ayrıldığı düşünüldüğünde seçmeli olmasının pek bir anlamı kalmamaktadır.

AKP iktidarının yerleştirmeye çalıştığı İslami eğitim anlayışının ve “ağaç yaşken eğilir” atasözünden hareketle küçük çocuklardan başlayarak kindar nesil yetiştirme projesinin olumsuz sonuçları yakın gelecekte daha net bir şekilde gözlemlenmeye başlanacaktır. Eğitime yönelik saldırılara karşı tek çıkar yol birleşik mücadeleyi yükseltmekten geçmektedir. Bunun için tüm emekçileri 15 Eylül’de Ankara’nın Sıhhiye Meydanı’nda yapılacak merkezi mitingte buluşmaya çağırıyoruz.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!