/ Güncel / Emir Buyruldu: Mecliste Mutlak Sessizlik

Emir Buyruldu: Mecliste Mutlak Sessizlik

on 15 Haziran 2016 - 10:07 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

rt-erdogan

Dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sarayda milletvekillerine verilen iftarda konuşmayı ihmal etmedi ve vekillere birkaç tavsiye bile verdi. Dün akşam yaptığı konuşmada dikkat çeken husus ise parlamento iç tüzüğünün değiştirilmesi çağrısı oldu.

“Biliyorum ki Meclis gündeminde pek çok önemli konular var. Bunları mutlaka hayata geçirerek Türkiye’nin önünü açmanız, yürüyüşü hızlandırmanız gerekiyor. Bana göre, bir numara, süratle adımını atmanız gereken Parlamento İç Tüzüğü’nü değiştirmenizdir. Çünkü Parlamento’nun şu andaki çalışmasına adeta mevcut iç tüzük ilkellik getiriyor, bu ilkellikten kurtulmamız lazım. Türkiye Cumhuriyeti’ne, Türk halkına böyle, masaların üzerinde dolaşan parlamenterler yakışmıyor. Tahrik esaslı bir parlamento çalışması yakışmıyor.” dedi.

Tayyip Erdoğan şu anda fiili olarak başkan gibi hareket etse de buna resmi bir form kazandırmak istiyor. Bunun için de hızla harekete geçmiş durumda. Bunun sebepledir ki parlamentonun kendi karalarıyla oluşturulan ve kendi iç işleyişinin kurallarını oluşturan içtüzüğün değiştirilmesini bir görev olarak vekillerinin önüne koymakta.

Tek adam rejimini kurmak üzere hedefe kilitlenen Erdoğan’ın iç tüzükte değişikliğe gidilmesini boşuna istemiyor elbette. İç tüzükler bir nevi sessiz anayasalar. Temelde disiplin ve çalışma kurallarını kapsasa da aslında iç tüzükte yapılan değişiklikler AKP’nin başkanlık yolunda mecliste önünü açmasını sağlayacak. Bu yolla meclis içerisindeki bütün resmi engellemeleri ve muhalefeti, her türlü çatlak sesi susturmayı hedefliyor. Kendine dikensiz bir gül bahçesi yaratmaya çalışıyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı