/ Güncel / Enerji-Sen Direnişe Devam Ediyor: BEDAŞ’ta Kazanan Emekçiler Olacak!

Enerji-Sen Direnişe Devam Ediyor: BEDAŞ’ta Kazanan Emekçiler Olacak!

on 30 Ağustos 2013 - 20:25 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
30 Ağustos, 2013

1 Ağustos’ta BEDAŞ’ta işten atılan 500 işçinin, Enerji-Sen üyeleri tarafından başlatılan direnişi sürüyor. Enerji-Sen üyesi işçiler bir aydır her gün Taksim’deki BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde toplanarak eylemlerini gerçekleştiriyor. Direniş basıncıyla, atılan işçileri tek tek geri almak zorunda kalan patron, şimdi de işe geri dönüş sürecini geciktirerek işçiler ve sendika üzerindeki baskılarını artırmaya çalışıyor. Cengiz-Kolin-Limak sermaye grubunun saldırılarına ve süreci yokuşa sürmesine karşı, dün işçiler bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Direnişte Son Durum

Enerji-Sen üyesi işçiler bir aydır direnişi devam ettiriyor. Bu süreç içerisinde bir kez sert polis müdahalesine maruz kalan işçiler bir ay boyunca her sabah Genel Müdürlük önünde bir araya gelerek sloganlar ve halaylarla mücadeleyi sürdürürken, bu süre zarfında sendika temsilcileri defalarca şirket yönetimi ile görüştü.Atılan işçilerin yerine alelacele alınan yeni ve deneyimsiz işçilerin, işlerin dörtte birini ancak gerçekleştirebildiğini vurgulayan Enerji-Sen üyeleri, işten atıldıkları gün söyledikleri gibi BEDAŞ’ın kendileri olmadan iş yapamayacağını gösteriyor.

Enerji-Sen çatısı altında sürdürülen örgütlü mücadele iradesi, BEDAŞ yönetimini sonunda köşeye sıkıştırdı. İlk önce tazminat isteyenlerin tazminatlarını alarak işine son verileceğini ve geri dönmek isteyenlerin gruplar halinde geri alınacağını bildiren şirket, birkaç gün sonra işçileri tek tek arayıp görüşmeye çağırarak yeniden işe başlatmaya girişti.

İşçilerle görüşmelerin ve geri dönüşlerin başlaması üzerine, eylemlerini sonlandırmayan işçiler, son işçi de işe geri alınana kadar direnişi sürdüreceklerini defalarca dile getirdi. Görüşmeler sonucunda şu an işçilerin bir kısmı işe başladı. Direniş ise, tüm işçilerin geri alınması talebiyle devam ediyor.

İşçilerle görüşme sürecinde de patronun sürekli sıkıntı çıkardığı görülüyor. İşçilerle birer birer görüşen şirket yönetimi, görüşmeleri gereksiz yere uzatarak, işçiler üzerinde basınç oluşturmaya çalışıyor. Çarşamba günü, sürecin yavaşlığı nedeniyle bina kapısına dayanan işçiler, burada attıkları sloganlarla BEDAŞ yönetimini bir kez daha uyardı. Dün (perşembe)  ise tüm emek güçlerine çağrı yapılarak bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasında enerji işçilerinin taleplerinin yanı sıra AKP iktidarının ve diğer emperyalist güçlerin Suriye üzerindeki saldırganlıkları eleştirildi; DİSK-KESK-TMMOB-TTB tarafından bugün gerçekleştirilecek ola Suriye’deki emperyalist savaş karşıtı eyleme çağrı yapıldı.

Enerji İşçileri: İşe Sonrasında Sıkıntılar Sona Ermeyecek

Direniş alanında konuştuğumuz işçiler, işe döndükten sonra mücadelenin bitmeyeceğini, aksine şiddetleneceğini vurguluyor. İşten atılmadan önceki ağır koşulların daha da ağırlaştırıldığını söyleyen işçiler, sermayenin sömürü koşullarını yoğunlaştırdığını ve asıl mücadelelerinin işe döndükten sonra sermayenin saldırılarına karşı başlayacağını söylüyor. Ayrıca geri dönen işçilerin bulundukları bölgelerden sürülmesi ve bölünmeye çalışması da, işe dönen işçileri yeni bir mücadele azmiyle donatıyor.

İşçilerin bir diğer eleştirisi ise sol gruplara. Direnişin başından bu yana direnişe çok az sosyalist grubun destek verdiğini belirten işçiler, işçi sınıfının mücadelesini duyarsız kalan ‘sosyalistler’in, alanda bulunmayışının direnişin önemli bir katkıdan yoksun kalmasına neden olduğunu söylüyor.

Bolsevik.org / İstanbul

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!