/ Güncel / Esad’a Bağlı Güçlerle YPG Haseke’de Savaşıyor

Esad’a Bağlı Güçlerle YPG Haseke’de Savaşıyor

on 19 Ağustos 2016 - 11:48 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Suriye’nin kuzeydoğusunda yer alan ve Rojava sınırları içerisinde bulunan Haseke’de iki gündür Esad’a bağlı birlikler ile YPG arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. İki taraf da ilerleme kaydettiklerini iddia etse de şu ana kadar kesinleşen bir bilgi bulunmuyor. Kesin olan şey, arabulma çabalarının sonuçsuz kaldığı ve bölünmüş mahallelerde şiddetli sokak savaşlarının sürmesidir.

Suriye ordusuna bağlı savaş uçaklarının YPG mavzilerini bombaladığı iddia edilmişti, ne var ki bu konuda çelişkili bilgiler geliyor. Suriye ordusunun böyle bir müdahalede bulunmasının çatışmaları hangi noktaya çekeceğini kestirmek bir hayli güç olacaktır. YPG-Esad çatışmasının Kamışlı, Afrin, Halep vb kentlere de sıçrayarak topyekün bir çatışmaya dönüşmesi tehlikesi dışında ABD savaş uçaklarının, Suriye savaş uçaklarına böyle bir durumda müdahale etme ihtimali de bulunmaktadır. Nitekim ABD’nin savaş uçaklarıyla Haseke üzerinde uçtuğu ve Suriye hava kuvvetlerini kovaladığı haberleri geliyor. Bu yüzden Esad rejimi savaş uçaklarını kullanmak konusunda çok dikkatli davranmak durumundadır. YPG, karadaki güçlü konumunu ABD hava üstünlüğüyle birleştirdiğinde muazzamn bir savaş kapasitesinin ortaya çıktığı bilinmektedir.  
Suriye iç savaşında Esad ve Kürtlerin temsilcisi YPG, tehlikeli cihatçı düşmanları karşısında birbirleriyle mesafeli bir ilişki kurmuş ve mümkün mertebede çatışmaktan uzak durmuşlardı. Özellikle iç savaşın başlarında Suriye ordusunun Rojava’dan büyük ölçüde çekilmesiyle olası çatışmalar en aza indirilmişti. Bunun iki büyük istisnası Cezire bölgesinin Kamışlo ve Haseke şehirleriydi. Bu iki kentteki büyük Arap nüfusu, Esad’a bağlı askeri birliklerin bölgede kalmasının demografik altyapısını oluşturmuştu. Kamışlo şehir merkezinin çoğunluğu Kürt iken Haseke’nin çoğunluğunun Arap nüfustan oluşmaktadır. Diğer taraftan iki taraf da hiç de şaşırtıcı olmayan biçimde toplam çoğunluğun kendilerinde olduğunu iddia ediyor. Bunun dışında bölgede bulunan üçüncü etnik grup Hıristiyan Süryaniler de sıkışmış durumdalar. Bir zamanlar bölgenin esas sahibi olan ama yaşanan kıyımlarda sayıları sürekli azalan Süryanilerin de ufak da olsa kendi askeri güçleri mevcut. Geçmişte Süryani Satoro birliklerinin YPG ile sıkıntılar yaşadığı, bazı ölümlü çatışmaların meydana geldiği biliniyor. Bu son çatışmalarda da Satoro birliklerinin Esadcı güçlerle birlikte savaştığı bilgileri gelmekte.
Esad rejiminin, Haseke ve Kamışlo’da halka YPG’ye karşı silahlanın çağrısı yaptığı bildirildi.Al Masdar haber sitesinin Suriye muhabiri Paul Antonopoulos, sosyal medya hesabında, Suriye ordusunun Kamışlo ve Haseke halkına YPG’nin “tehcir projesine” karşı silahlanma çağrısında bulunduğunu yazdı.
Suriye iç savaşında halklar birbirlerini etnik ve dinsel kimlikleri yüzünden boğazlamaya devam ediyor. Maalesef bir halkın kurtuluşunun başka halkların kaybedişi olduğu berbat bir ortam söz konusu. IŞİD tehlikesi ortadan kalktığı ölçüde çatışmaların Suriye ve Irak’ta Kürt-Arap savaşına evrilme ihtimali güçleniyor. Bunun bir diğer anlamı da karşılıklı tehcir tehlikesidir. Halkların birbirlerine karşı savaştığı Ortadoğu’da sosyalizmden başka bir çıkış yolu bulunmuyor.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!