/ Güncel / Faşist Saldırılar Samsun’da da Sürüyor!

Faşist Saldırılar Samsun’da da Sürüyor!

on 19 Şubat 0203 - 23:20 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
19 Şubat, 2013

Sinop’ta HDK’li milletvekillerine yönelik dün yaşanan faşist saldırıların ardından benzeri görüntüler bugün Samsun’dan geldi. Faşist güruhlar milletvekillerine yönelik saldırı hazırlıklarına girişirken kentte terör estirdiler.

Sol.org.tr’den aktarılan bilgilere göre sabah saatlerinde toplanan kalabalık Halkevleri, Devrimci 78’liler, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (EDP) ve TKP’nin kurumlarınında bulunduğu  binaya taşlı saldırı gerçekleştirdi. Twitter’da Samsunspor hesabından TKP’nin bulunduğu binada miletvekillerinin toplantı yapacağı duyurulurken, bu hesabın takipçilerinden birinin Spor Bakanı Suat Kılıç olduğu aktarılıyor. Polis ekiplerinin de kitleyibinayı taşlarken sadece izlemekle yetindiği ifade ediliyor.

Sendika.org’da aktarılanlara göre, Emniyet amiri, Samsun Halkevi üyelerine “Biz sizin güvenliğinizi alamıyoruz. Siz kendi güvenliğinizi alın artık” dedi. Binada bulunan sosyalist kurumların üyeleri içeriye girmeye çalışan saldırgan kitleyi kendi güçleriyle geri püskürtmeye çabalıyorlar.

Saldırının örgütlenmesinde Türkçü Milliyetçi Cephe, Samsunspor Şirinler taraftar grubu gibi faşist oluşumların önceden hazırlık yapmaya başladığı, bildirilerle Samsun halkını milletvekillerine karşı örgütlemeye çalıştığı biliniyor.

Sinop’ta saldırıya uğrayan heyetin içerisinde yer alan Sırrı Süreyya Önder saldırıların organize olduğunu şu sözlerle dile getirdi: “Öğretmenevine girdiğimizde başlangıçta 15-20 kişilerdi. Polisin verdiği bilgiye göre 800 kişi olmuş bu kalabalık. Bir önemli ayrıntı komşu ilçelerden ücretsiz araçlarla insanlar taşınmış. Bunlar önce arabalarımızı parçaladılar eşyalarımızı yağmaladılar. Polis bunlarla gülerek şakalaşıyordu. Bunları fotoğrafladık elimizde fotoğraflar var. Bunlar taş atma şeklinde provokasyonlarına devam ettiler. Burası geniş bir bina kontrolü mümkün olmayan bir bina. Arka mutfak kapısından polisin 2 göstericiyi içeriye soktuğunu gördük. Onlar binaya bayrak asmak istiyorlardı. Bu operasyon organize bir operasyon. Böyle ajanslarda matbaalarda bastırılmış pankartlar hazırlamışlar. Bunun için 3-5 gün önceden bir hazırlık yapmaları gerekiyor. 4 ayrı metin ve üzerinde nefret söylemleri dolu bildiriler hazırlamışlardı. Bütün bu şartlar altında giderek çoğaldılar. Polisin bize ilk teklifi, biz bunları dağıtamayız zırhlı araçla sizi bu kalabalığın içinden çıkaralım oldu. Biz buraya arkadaşlarımızla geldiğimizi bütün bir kitle olarak çıkmak istediğimizi söyledik. Ve bir suçlu gibi zırhlı araca binmeyi reddettik. Polis 7 saat müdahale etmedi.”

Son iki gün yaşananlarda polisin ve AKP’nin Kürt siyasetçilere yönelik saldırılarda seyirci kalacağı bir kez daha teyit edilmiş görünüyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!