/ Güncel / Filistinli Tutsak İşkencede Öldürüldü, Binlerce Kişi Açlık Grevinde

Filistinli Tutsak İşkencede Öldürüldü, Binlerce Kişi Açlık Grevinde

on 25 Şubat 2013 - 23:29 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

İsrail’deki Megiddo hapishanesinde tutsak bulunan Filistinli Arafat Jaradat’ın 23 Şubat günü hapishanede ölü bulunması üzerine Filistin’de 4bine yakın tutsak açlık grevine başladı. Filistin topraklarında,  Filistin halkı ile İsrailli yerleşimciler ve asker arasında çatışmalar yaşandı. Bugün ise Jadarat’ın cenazesi binlerce kişilik bir protestoya dönüştü.

İsrail, 30 yaşındaki tutsak Arafat Jaradat’ın Cumartesi günü kalp krizinden öldüğünü duyurdu ve soruşturma başlattığını açıkladı.

Jadarat ölmeden, Filistin hapishanelerinde 4 tutsak açlık grevindeydi, El Halil yakınlarındaki Sair adlı köyden yaşayan ve iki çocuk babası olan Arafat Jadarat İsrail askerlerine taş attığı için tutuklanmıştı.

Yapılan otopsi sonucu Jadarat’ın kalp krizinden değil, ağır işkence sonucu öldüğü anlaşıldı. Kaburga, boyun, omurga, el ve bacaklarında 6 kırık kemik tespit edildi, ayrıca kalbinde bir sorun olmadığı da belirtildi.

Arafat Jadarat’ın avukatı ise onun ağır işkence gördüğünü söyledi.  Müvekkilinin kendisine  “Sırtımda ve diğer bölgelerde ciddi ağrılar var. Sorgu sırasında beni dövdüler ve uzun süre bir yere astılar.” Dediğini belirtti.

Ramallah ve Batı Şeria başta olmak üzere, El Halil (Hebron), Beyt Ummar, El Arub mülteci kampı ve Tulkarem’de askerlerle Filistin’li göstericiler arasında yoğun çatışmalar yaşandı. Çatışmaların boyutunu algılayabilmek açısından 3. bir intifada olabilir mi tartışmasının yapıldığını hatırlatmak gerek.  İsrail’in 1967’de Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs’ü işgal etmesinden bu yana on binlerce Filistinlinin tutuklandığı tahmin ediliyor.

Şuan resmi rakamlara göre 4 743 Filistinli tutsak bulunmakta. Bu rakama bakıldığında tutsakların tamamına yakınının açlık grevine girdiği görülüyor. Ceredat’ın ölümüyle 1967 yılından bu yana İsrail cezaevlerinde ölen Filistinlilerin sayısı 207’ye ulaştı.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı