/ Dünyadan / Fransa 68’i yaşıyor! Diren Fransa!

Fransa 68’i yaşıyor! Diren Fransa!

on 19 Mayıs 2016 - 15:18 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

160518091454_france_paris_protest_624x351_afp_nocredit

Fransa’da işçi karşıtı yasaya karşı eylemler devam ediyor. Protestoya toplam 250 bin kişiden fazla kişi destek verdi. Aynı zamanda sendikaların çağrısıyla grev ilan edildi. Grev nedeniyle tren hatlarında kesintiler yaşanırken Paris’in en büyük ikinci havaalanı Orly’de uçuşların yüzde 15’i iptal edildi. Grevlerin Cuma gününe kadar devam etmesi bekleniyor.

Yanısıra, greve çağrı niteliğinde olan eylemlerde Üç kentteki polis saldırılarına gençlik direnişle karşılık verirken akşam boyu devam eden çatışmalarda İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre 100 kişi gözaltına alındı. 57 kişi hakkında da “demokratik eylemlere katılma yasağı” kararı alındı.

Geçtiğimiz Mart ayından beri Fransa işçi sınıfı ve gençliği Hollande hükümetinin işçi düşmanı yasasına karşı grevlerle, eylemlerle ve işgallerle sokaklarda. Emekçi düşmanı yasanın meclise onaylatılmadan alelacele geçirilmesine tepki olarak yüzbinlerce insan sokaklara döküldü. Ülkede haftalardır devam eden radikal eylemlere konu olan çalışma yasası patronlara çalışma saatlerini arttırma, fazla mesai ücretlerini azaltma, işten keyfi atmaları olağanlaştırma, günlük azami çalışma süresini 12 saate çıkarma, tek taraflı işten çıkartma ve çıraklık eğitimi alanların günlük 10 saate kadar çalıştırılmasını  da öngörüyor. Kısacası yasa, emeğin kazanılmış tüm haklarına yönelik kapsamlı bir saldırı anlamına geliyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!