/ Dünyadan / Fransa’da Katliam: 84 Ölü!

Fransa’da Katliam: 84 Ölü!

on 15 Temmuz 2016 - 20:36 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

fransa2

Fransa’da dün gece, Nice şehrindeki 14 Temmuz Bastille Günü kutlamaları esnasında kitlenin içine kamyonetle giren saldırgan 84 kişiyi öldürdü. Yaralı sayısı ise 200’ün üzerinde. Saldırgan kamyonetle insanları ezerken, polisin ateş açması üzerine saldırıya silahla devam etti.

Saldırganın 31 yaşındaki Mohamed Lahouaiej Bouhlel olduğu duyuruldu. Fransız devlet yetkililerince Bouhlel’in IŞİD ile doğrudan bir bağının bulunmadığı açıklandı. Ancak olayın ardından sosyal medyada IŞİD’e yakın olduğu bilinen hesaplardan katliam hakkında kutlama mesajları paylaşıldı.

latuffSaldırının ardından Fransız emperyalizminin mevcut temsilcisi Cumhurbaşkanı Hollande, olağanüstü halin uzatılacağını duyurdu. Hollande yaptığı açıklamada “Olağanüstü hal 3 ay daha uzatıldı. 10 bin asker ve polisin devriye gezdiği ve önemli merkezlerde gözetleme görevi yaptığı ‘sentinelle’ operasyonu devam edecek. Yedek askerlere çağrı çıkarılacak ve sınır kontrolleri dahil gerekli görülen tüm alanlarda görev almaları sağlanacak. ” ifadelerini kullandı.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ise “Savaştayız ve ödün vermemeliyiz” diyerek, Nice’teki terörle mücadele güçlerinin etkinliklerini artırdıklarını söyledi.

Fransa hükümetinin de dahil olduğu emperyalist güçlerin Ortadoğu’da yarattığı barbarlık, dünyanın dört bir tarafında peşi sıra yeni katliamlara yol açıyor. Emperyalistlerin katliamlara karşı tepkisi ise “olağanüstü hallerin uzatılması” oluyor. Günlerce, hatta aylarca süren eylem, yürüyüş vb. yasakları, selefi örgütlerin saldırılarının önüne geçemezken, emekçilerin sokak hareketini terörize etmek için bir bahaneye dönüşüyor.

Katliamlarla kuşatılmış bir dünya dayatmasına karşı, barbar çeteleri ortaya çıkaran emperyalist saldırganlığa karşı mücadeleyi yükseltmemiz gerekiyor!

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!