/ Dünyadan / Paris’te Polis Şiddetine Karşı Eylemler Liselere Yayıldı | FOTO HABER

Paris’te Polis Şiddetine Karşı Eylemler Liselere Yayıldı | FOTO HABER

on 24 Şubat 2017 - 13:06 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Fransa’da OHAL ile yetkileri artırılan polisin Paris gettosunda siyah bir gence işkence ve tecavüz etmesinin ardından başlayan sert eylemler sürüyor. Paris’te Seine Saint Denis banliyösünün Aulnay-sous-Bois bölgesinde 2 Şubat Perşembe günü rutin kimlik kontrolü yapan 4 polis , 22 yaşındaki gence copla tecavüz etmişti. Bunun üzerine başta Paris olmak üzere protestocular sokağa çıkarak polisle çatışmıştı.

Hey yıl polisin sayısız ırkçı saldırısı nedeniyle Paris’te azınlıklar ve siyahlar işkence, öüm, yaralanma ve taciz benzeri olayları sık sık yaşıyor. OHAL yetkilerine dayanarak polisin keyfiyeti artırılıyor. Fransa devletinin bir yılı aşkın süredir devam ettirdiği OHAL’e karşı daha önce yüz binlerce insan sokağa çıkmıştı.

Irkçı polis saldırısına karşı anti faşist bir söylemle sokağa dökülen binlerce insan OHAL yönetimi altındaki Fransa’da direnişi polis saldırısına rağmen devam ettiriyor. Son olarak bugün, liselere eylemler yayıldı. “TEO İÇİN İNTİKAM” pankartıyla sokağa dökülen liseliler polisle çatıştı.

Paris’in çeşitli bölgelerindeki liselerde okuyan öğrenciler sabahın erken saatlerinde okul önlerinde buluşup kapılara çöp bidonlarıyla barikatlar kurdular. Sonrasında Place de la Nation’da toplanan yüzlerce liseli polis şiddetini protesto etti, “Theo için intikam” pankartı taşıdı.

Polisin eyleme biber gazıyla saldırmasına liseliler direnişle cevap verdi. Eylemlerde 26 kişi gözaltına alındı.

Paris’te birçok lisede eğitime ara verildi.

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı