/ Dünyadan / Fynn’in “Bağımsız Kürdistan” Çıkışı Ne Anlama Geliyor?

Fynn’in “Bağımsız Kürdistan” Çıkışı Ne Anlama Geliyor?

on 23 Kasım 2016 - 13:50 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Trump her fırsatta “Suriye’de ne işimiz var?” minvalinde çıkışlar yaparak seçim kampanyasını yürüttü; fakat sürekli vurguladık: ABD’nin Ortadoğu’dan elini çekmesi o kadar kolay değil. Trump’ın “aşırı fikirleri” muhakkak törpülenecektir. ABD emperyalizmi Ortadoğu’ya müdahil olmayı sürdürecektir. Dün, danışmanı bu tezi doğrular bir çıkış yaptı. “Ortadoğu’da kartlar yeniden karılıyor” dedi. Yeni dengelerin dışında kalmayacaklarını ifade etti. En önemlisi ise “bağımsız Kürdistan” çıkışıydı.

Açıkça “Bağımsız Kürdistan” Dedi; PKK’yi Değil Barzani’yi Kastetti

 Trump’ın danışmanı Fynn, Suriye ve Irak’ın bölüneceğini ve yeni devletlerin ortaya çıkacağını ifade etti. “Bu yeni devletlerin başında Kürdistan geliyor” dedi. Açıkça “Bağımsız Kürdistan’ı göreceğiz” dedi. 

Peki bu çıkış ne anlama geliyor? Türkçede güzel bir deyim var: “Her hıyarım var diyene tuzlukla koşmamak lazım.” bağımsız Kürdistan ifadesi olumlu bir çıkış gibi gelse de, Fynn konuşması boyunca Kürt halkarına ihanette sınır tanımayan Barzani’yi övdü. Kendi çıkarları doğrultusunda kurulacak olan Kürdistan’ı kastettiği çok net ortadaydı.

ABD, Irak ve Suriye’deki Kürt bölgelerinin giderek bağımsızlaştığının farkında. İsteseler de istemeseler de zaten fiili bir bağımsızlık durumu var. Hal böyleyken Kürt halkının tek temsilcisi Barzani’ymiş gibi Barzani’ye methiyeler düzerek ifade ettikleri “bağımsız Kürdistan’ın” inşâsında rol alacaklarını söylemelerine şaşırmamak lazım. ABD, kendisinin dışında gelişen süreci izlemek yerine süreci kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirmek istiyor. Ayrıca Fynn, Barzani’den ve peşmergeden övgülerle söz ederken Rojava’nın bütünlüğünden tek cümleyle söz etmiyor!

Şunu unutmamak lazım: Kürt halkları yıllardır bedel ödüyor; bedel ödetiyor. ABD emperyalizmi bir akbaba gibi bu kazanımların üstüne çöreklenmeye çalışıyor. Bakınız; bugün AKP destekli çeteler Rojava kantonlarının birleşmesini engellemek adına Bab kapısında. Burada hayatî bir savaş devam ederken Kürt gençleri ABD eliyle Rakka’ya yönlendiriliyor. Aynı ABD, Kobanê savaşının en kritik sürecinde IŞİD’e “yanlışlıkla” silah yardımları yaptı. O silahlarla Kürt gençleri katledildi.

Trump, Ortadoğu’yla bir şekilde ilgilenmeye devam edeceklerini danışmanı aracılığıyla ifade etmiş oldu. Bu politikanın sert mi yoksa yumuşak mı olacağı zaman içerisinde netleşir; ancak bu noktada Kürt halklarının kazanımlarının başarıyla taçlanması için adımların çok dikkatli atılması gerekiyor. Unutmamak gerekir ki emperyalizmin ipiyle kuyuya inilmez. Daha düne kadar Tayyip’le el ele kol kola ticari anlaşmalar yapan; Kürt halkı katledilirken AKP’yle iş tutan Barzani yönetiminde oluşturulması planlanan “bağımsız Kürdistan’ı” şevkle desteklemeden önce iyice düşünmek lazım. 

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı