/ Güncel / G 20 Yasakları Başladı

G 20 Yasakları Başladı

on 12 Kasım 2015 - 23:17 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

1150926_620x410

Büşra Uyar- Antalya

Dünyanın önde gelen 20 emperyalist gücü olan G20 Antaly’da 15-16 Kasım tarihlerinde Belek’te gerçekleştirilecek.. Emperyalizmin G20 toplantılarının bu seferki ana konusu elbette Suriye savaşı ve emperyalizmin bölgedeki geleceği. Rusya’nın Suriye’ye müdahalesinden sonra değişen dengeler masaya yatırılacak.

G-20 Liderler Zirvesi öncesi Antalya’da 18 Kasım’a kadar geçerli olmak üzere ilçedeki yasaklar duyruldu. Açıklamada, zirve nedeniyle devlet başkanlarına 13 bin kişinin eşlik edeceği ve Antalya’da 12 bin polisin görev yapacağı bildirildi.

Zirveyi protesto etmek için Antalya’ya dünyanın birçok ülkesinden 30 bin civarında protestocunun gelmesinin beklendiği kaydedilen açıklamada, Serik ilçesinin güvenlik açısından “Kırmızı bölge” olarak ilan edildiği aktarıldı. 9-18 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan tüm eylem ve etkinliklerin yasaklandığı açıklamada kesin bir şekilde ifade edildi.

Açıklamada, “09-18 Kasım 2015 tarihleri arasında, açık ve kapalı yer toplantısı, toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, oturma eylemi, çadır kurma, stant açma, bildiri dağıtma, kendini zincirleme, pankart-döviz-afiş açma veya asma, yazılama yapma vb. gibi etkinliklerin yapılması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ilgili maddeleri çerçevesinde, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/A-C maddeleri ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesinde yer alan amir hükümler doğrultusunda valilik makamının 06 Kasım 2015 tarihli ve 965 sayılı oluruyla yasaklanmıştır” denildi.

Kısacası AKP hükümeti dünyanın emperyalist güçlerine yönelecek her türlü tepkiyi yok etmek üzere devletin bütün olanaklarını seferber edecek.

ilk-gelen-suudi-kral-oldu-6275021

Suudi prensi Salman , koruma ordusu ve lüks araçlarıyla karşılandı

G20 için erkenden gelen Suud Prensi Salman Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Antalya Valisi Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel karşılad, oteline kadar götürdü. Otelde kral için  Kral için 546 saray odası hazırlatıldı.16 kamyon eşya ve 60 lüks araçlık filo ile gelen Kral Salman’ı AKP’nin polisleri de etten duvar örerek koruyacak.

Yapılacak olan zirvede, liderlerin karayolu yerine havalimanından helikopterle Belek’e geçmesi beklenirken, deniz yolu gibi farklı alternatifleri kullanabilecekleri de ihtimaller arasında yer almakta. Bunun için Sahil Güvenlik ekipleri de Havalimanı- Belek arasını denizden de boşaltacak.Aynı zamanda G-20 Zirvesi’nin yapılacağı Belek ile Serik ilçesi ise tüm havayollarına kapatılacağı bildirildi.


AKP’nin korumayı en üst düzeyde tuttuğu G20 zirvesinde tek kaygı güvenlik kaygısı elbette değil. Ortadoğu’yu son beş yıldır görülmedik bir bataklığa çeviren emperyalist güçler, savaşı en yakından hisseden coğrafyada gerçekleştirecekleri toplantı nedeniyle büyük siyasi kaygılar içinde. Daha bir ay önce yaşadığımız Ankara katliamının,Suriye’de her gün gerçekleşen katliamların birinci dereceden sorumlusu olan Suudi Prensi, Obama, Merkel gibi isimler Antalya’da olacak. Bu sebeple valilik sadece en temel hak olan protesto hakkını yasakladığı gibi kapalı alan toplantısı, oturma eylemi, çadır açma,bildiri dağıtma, yazılama yapma ve stant faaliyetlerine de yasak getirmiş bulunuyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!