/ Dünyadan / Gazze’de Katliam Sürüyor, Ateşkes Umutları Sönüyor!

Gazze’de Katliam Sürüyor, Ateşkes Umutları Sönüyor!

on 26 Temmuz 2014 - 13:18 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
26 Temmuz, 2014

İsrail’in Gazze’deki Filistinlilere yönelik başlattığı katliamlar sürüyor. Yaklaşık 10 gün önce başlayan operasyonlarda ölen Filistinli sayısı 1040’a ulaşırken, 5850 kişinin yaralandığı belirtiliyor.

Bugün sabah saatlerinde Birleşmiş Milletler’in araya girmesiyle saat 08.00’da başlamak üzere 12 saatlik ateşkes ilan edildi. Ateşkesin sona ermesine kısa bir süre kala Hamas ve İsrail’in 4 saatlik ek bir ateşkes üzerinde uzlaştığı açıklandı.

Ateşkesle birlikte İsrail saldırılarının bilançosu da netleşmeye başladı. Bina enkazlarının altından 100’den fazla Filistinlinin cesetleri çıkarıldı. Şecaiyye’de katledilen insanlar bir yana binaların yıkıntılar arasından bulunmasının bile zorlaştığı bölgeden yansıyan fotoğraflardan anlaşılabiliyor.

 

Kalıcı ateşkes için Paris’te ABD, Türkiye, Katar, Fransa, İtalya, Almanya ve AB temsilcilerinin katıldığı görüşmeler sürdürülürken; görüşmelere Hamas ve İsrail temsilcilerinin katılmaması kalıcı ateşkes ümitlerini zayıflatıyor. El Cezire’nin aktardığı bilgilere göre ateşkesin bitmesiyle birlikte Hamas’a başlı İzzeddin El Kassam Tugayları İsrail’e beş adet füze fırlattı.

ABD ise kalıcı ateşkes için şu maddeleri önerdi:

– 5-7 gün süreyle insani ateşkesin ilan edilmesi. Bu süre içerisinde İsrail ordusu Gazze’deki tünelleri yıkmak amacıyla işgal ettiği yerlerde kalacak.

– İnsani yardımların geçişini sağlamak için insani koridorun oluşturulması

– Gazze’nin silahsızlaştırılması karşılığında kentin yeniden imarı için 50 milyar dolarlık yardım tahsis edilmesi

– Ateşkes anlaşmasının uygulamaya girmesinden 48 saat önce Kahire’ye İsrail, Hamas ve Filistin Yönetimi taraflarının yanı sıra ABD delegasyonunun gitmesi ve görüşmeleri sürdürmesi

ABD’nin planında Hamas’ın silahsızlandırılmasının temel hedef olarak öne çıktığı göze çarpıyor. Ancak geçici yardımlar dışında Gazze’ye yönelik sürdürülen İsrail ablukasının kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunda herhangi bir işaret bulunmuyor. Hamas ise ambargo sürdüğü müddetçe ateşkese onay vermeyeceğini ve silahsızlandırılmayı kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı