/ Güncel / Gelenek Sürüyor, Medya Susuyor! (Caner Fayza)

Gelenek Sürüyor, Medya Susuyor! (Caner Fayza)

on 12 Ocak 2016 - 03:52 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

diyarbakir-sur-catisma-yarali-1052271h8 Ocak Cuma gecesi yayınlanan Beyaz Show programına Diyarbakır’dan telefonla bağlanan Ayşe Çelik isimli bir öğretmenin Kürdistan’da yaşanan çocuk ölümlerine dikkat çeken bir konuşma yapması üzerine AKP yandaşı  medyanın yarattığı infialin etkisi devam ediyor. 1 Kasım sonrası sert bir manevra alarak iktidarın arkasına yedeklenme çabasına giren Doğan Medya ilk şoku atlattıktan sonra hızlıca devletine ve iktidarına bağlılık açıklaması yaparak kendisini temize çıkarma çabasına girişti. Ardından, Kanal D Ana Haber Bültenine çıkan Beyazıt Öztürk de “polis çocuğunu olduğunu, hayatı boyunca siyasetten kaçtığını ve şimdi tam göbeğinde yer almaktan rahatsız olduğunu ve devletine bağlı bir vatandaş olduğunu” vurgulayan bir konuşma yaptı.

“Çocuklar Ölmesin” Demek Yasak!

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın açıklamasına göre 11 Aralık 2015-10 Ocak 2016 gerçekleşen sokağa çıkma yasaklarında 14’ü çocuk 81 sivil hayatını kaybetti. Kürt illerindeki direnişleri kırmak için 10.000 güvenlik görevlisinin katıldığı saldırılarda kentler tank ve top atışlarıyla yıkıldı; saldırılarda bir çok sivilin evi ağır hasarlar aldı. Bazı cesetlerin günlerce sokaklarda kaldığı görüntüler sosyal medyada karşımıza çıksa da medya üç maymunu oynamaya devam etti. Ancak meselenin bambaşka bir boyutu Ayşe öğretmenle birlikte gün yüzüne çıktı. AKP’nin var olan tüm medya gücüyle Kürtler üzerinde başlattığı kara propaganda harekatının bir parçası olarak en basit bir karşı ses, hatta tarafsızca söylenmiş barış destekçisi ses linç kültürüyle ezilmeye başlandı.

Rojava’nın Yansımaları

Erdoğan ve Davutoğlu’nun Fırat’ın batısının kırmızı çizgi olduğu, Fırat’ı aşması durumunda YPG’yi vuracağına dair açıklamalarına rağmen YPG öncülüğündeki  Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Fırat Nehri üzerindeki Tişrin Barajı’nı ele geçirerek AKP’nin stratejik sığlığını bir kez daha yüzüne vurdu. Fırat’ın batısındaki bir çok köy ve kasabayı ele geçiren DSG, IŞİD’in Türkiye ile kalan tek bağlantısı olan Cerablus yolundaki kritik bir bölge olan Menbiç kentine doğru operasyona başladı. YPG’nin Suriye’de gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar karşısında AKP var gücüyle Kürt halkına saldırmaya devam ediyor. Direnişin ve hendeklerin olmadığı Van’da ölü bulunan 12 gencin infaz edildiğine dair dolaşan kuvvetli iddialar, AKP ve Erdoğan’ın nasıl gözünün döndüğünü açıkça gösteriyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!