/ Güncel / Haber Dili İle Kadına Şiddet Arasında Yadsınamaz Bağ Var

Haber Dili İle Kadına Şiddet Arasında Yadsınamaz Bağ Var

on 8 Aralık 2016 - 14:15 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Bazı şeyleri anlatırken sözcükler etkisiz kalır. Önce Ayşegül Terzi’ye atılan tekme; sonra oturuşunu beğenmediği için darp edilen bir kadın… Ve bugün, spor yapan hamile kadının öldüresiye dövülmesi! Evet, bugün hamile bir kadın kimliği belirsiz bir kişi tarafından darp edildi. Saldırgan, “Bir daha burada yürüyüp spor yapmayacaksın” diyerek Ebru Tireli’ye vurmaya başladı. Kadın kafasını kaldırıma çarptı. Ölümden döndü.

Günün ikinci rezalet haberi ise Diyarbakır’dan geldi. Diyarbakır’da, karın ağrısı ile götürüldüğü hastanede hamile olduğu anlaşılan  11 yaşındaki kızın psikolojik travması devam ediyor. Çocuğa, meyve suyunun içine ilaç katarak tecavüz eden sapık hâlâ aramızda.

Bugünkü haberler ne ilk ne de son! Ayrıca şiddet, taciz ve tecavüz sadece sokakta değil. Belki de şiddet sokaktan çok sosyal, görsel ve yazılı medyanın dilinde.

Haber Dili Çok Önemli

Evvela şunu söyleyelim: İktidarın ve yandaş medyanın kadınlar konusundaki üslubu ortada. Kadına şiddet haberini “nakavt” başlığıyla verecek kadar tıynetsizler. Asıl önemli olan bu konuda sol medyanın haberleri nasıl işlediği.

Haberler yapılırken genellikle ilk bilgi ajanslardan alınır. Bu, haberin yapılma süresini kısaltırken başka bir tehlikeyi beraberinde getiriyor. Ajanslar, kadına şiddet haberini son derece özensiz bir dille yazıyor. Örneğin birçok haber ajansı, böyle haberlerde sıkça “tecavüzcüsü” sözcüğünü kullanıyor. Bu söylem, en az haberin kendisi kadar iğrenç. Ayrıca, kadının tecavüze uğradığı gün gibi ortadayken haber dilinde “iddiaya göre” ifadesi kullanılıyor. Kendilerince sorumluluktan kaçmış oluyorlar! Hatta öyle üslupları var ki, utanmasalar sapığı aklayıp kadını suçlayacaklar.

Bir örnek verelim. Bu örnek Hürriyet Gazetesi’nden. Noktasına virgülüne dokunmadan gazetede yer alan cümleyi yazıyoruz: “2012’yi 165 kadını öldürüp, 150 kadına tecavüz ederek kapatan erkeklerin…” Evet cümle aynen böyle. Sanki bir yarış söz konusu. Gayrı ciddi ve utanmazca bir üslup. Hürriyet Gazetesi’nin bu haberi muhtemelen ilk olarak DHA editörleri tarafından yazılmıştır. İşte bu yüzden sol medyanın bazı haberlerde “kopyala yapıştır” yöntemini çok dikkatli kullanması gerekiyor. Böyle bir üslupla verilen haber; şiddete, tacize, tecavüze ortak olmakla eş değer.

Örnekler çoğaltılabilir. Kısacası kadınlar sokakta, haberlerde satır aralarında şiddete uğruyor. Her gün katledilen, tacize, tecavüze uğrayan kadınlara yönelik nefret diline son vermek çok önemli. Zira dil ile toplumsal davranışlar arasında yadsınamaz bir bağ var.

bolsevik.org

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!