/ Güncel / Halep Kuzeyinde ÖSO ve YPG Çatışmaya Başladı

Halep Kuzeyinde ÖSO ve YPG Çatışmaya Başladı

on 19 Ekim 2016 - 15:47 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Fırat Kalkanı Operasyonu’nda ABD’nin çabalarıyla şimdiye kadar birbirleriyle çatışmaktan uzak duran ÖSO ve YPG arasında çatışmalar başlamış durumda.
TSK destekli ÖSO birlikleri IŞİD karşısında ilerleyip güneye doğru sarktıkça YPG ve ÖSO arasında adeta kaçınılmaz olan çatışmalar kendisini gösteriyor. ÖSO Al Bab’a doğru mesafe alırken YPG’nin de batıdan doğuya doğru bazı köyleri IŞİD’den kurtarmasıyla ipler iyice gerildi. IŞİD zaiyat vermemek için çatışmaksızın güneye doğru çekilirken Bab’ın kuzeyinde ÖSO ile YPG arasındaki rekabet sıcak çatışmaya dönüşüyor. Gelen haberler karşılıklı kayıpların olduğu yönünde. ÖSO Tel Rıfat Köyü‘nden çekilmesi için YPG’ye 48 saat mühlet tanıdığını ilan etmişti, ama bu tehditin karşılığı YPG tarafından sert oldu.
Fırat Kalkanı Operasyonu’nda AKP ve TSK’nın en büyük amacı Kürt kazanımlarını darbelemek olduğu için adeta kaçınılmaz olan çatışmaları ABD’nin ne kadar daha önleyebileceği büyük soru işaretiydi. Nitekim şu saatlerde şiddetlenen çatışmaların uzayarak iki taraf arasında topyekün bir savaşa dönüşme ihtimali bulunuyor. Zira çatışmaların yayılma alanı bir hayli geniş ve YPG’yi durduran asıl faktörün ABD olduğu biliniyor.
AKP, YPG’yi terörist örgüt ilan etmişken ABD ve diğer Batı ülkeleri YPG’yi müttefik olarak görüp hava desteği ve lojistik destek sağlıyor. YPG’nin ÖSO’ya karşı muhaberelerde üstün gelmesi ihtimali de TSK’nın Suriye bataklığına daha derinlemesine dalmasına yol açabilir
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı