/ Güncel / “Haramilerin Saltanatını Yıkacağız” Vedat Türkali | Son Yolculuk

“Haramilerin Saltanatını Yıkacağız” Vedat Türkali | Son Yolculuk

on 1 Eylül 2016 - 12:50 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Usta yazar, şair ve senarist Vedat Türkali, 97 yaşında, 29 Ağustos’ta Tedavi gördüğü Yalova Devlet Hastanesi’nde saat 06.00 sıralarında hayatını kaybetti. Türkali son yolculuğuna 1 Eylül Perşembe, bugün  Teşvikiye Camii’nde öğle namazından sonra Zincirlikuyu’dan  uğurlanacak.

Mücadeleleyle geçen bir ömür…

13 Mayıs 1919’da Samsun’da doğan Türkali, liseyi Samsun Lisesi’nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan’la evlendi.

Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951’de siyasi eylemlerde bulunmakla suçlanarak tutuklandı. Askeri mahkeme tarafından dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yedi yıl sonra koşullu olarak serbest bırakıldı.

1958 yılında cezaevinden çıktıktan sonra sinema alanında çalıştı. Rıfat Ilgaz ile Gar Yayınlarını kurdu. 1960’ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başladı. 1965’te Karanlıkta Uyananlar filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı.

Vedat Türkali, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Barış Derneği yöneticilik ve üyeliklerinde bulundu. Aydınlar Dilekçesi ve Barış Derneği davalarından yargılandı.

Yazar; Bir Gün Tek Başına, Mavi Karanlık, Tek Kişilik Ölüm, Güven, Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Kayıp Romanlar, Yalancı Tanıklar Kahvesi, Bitti Bitti Bitmedi gibi romanlara imza attı.

2001 yılında çıkan Komünist isimli otobiyografik kitabında çocukluğundan üniversitede TKP’yi arayışına, tutuklanma sürecine kadar ki yaşamından kesitlere yer verdi.

Dallar Yeşil Olmalı oyunu ile 1970 TRT Sanat ödüllerini alan Türkali, Bedrana filmiyle 1974 Çekoslovakya Karlovy Vary Şenliği Ödülünü, aynı yıl Milliyet Yayınları Roman Yarışması’nda birincilik ödülünü, 1976’da Orhan Kemal Roman Armağanını kazandı. Türkali, Kara Çarşaflı Gelin filmiyle 1977 Altın Portakal Film Şenliği en iyi senaryo ödülüne, 2016’da Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü’ne layık görüldü.

1 Mayıs 2004 – 1 Mayıs 2005 yılı, aydınların, sanatçıların, kültür sanat kurumlarının ve insan hakları savunucularının katılımı ile “Vedat Türkali Yılı” ilan edildi.

Geçmişte TKP üyesi olan Vedat Türkali, emek, demokrasi ve barış mücadelesine omuz vermeyi hep sürdürdü. Tüm hayatı mücadeleyle geçen Türkali, sağlık durumuna rağmen Cizre için yapılan eylemlere katılıp burada barış talebini dile getirdi.

Usta yazarın kaleminden unutulmayacak sözleri;

images

1-Güçlük onurlu yürümekte…

Bir yere ulaşmanın çeşitli yolları var; onursuzunu seçmek de yürek işidir. Kafasına yükselmeyi koymuşsa etini de sunar, beynini de. Güçlük onurlu yürümekte.
Tek Kişilik Ölüm – Komünist kitabından

1sw

2-En güzel dünya çocuklarla delilerin dünyası

Kural kaygısından arınmadıkça ortada olanı yineler durarsın
Tek Kişilik Ölüm kitabından

içerik

3- Zulmün olduğu yerde direniş de olacaktır

Taksim’de yaşanan Gezi Direnişi’ni ve Türkiye’nin birçok yerindeki olayları takip ettim. Sağlığım nedeniyle bu insanların aralarında olamadım. Ama onları izledikçe, geleceğimizin güvence altında olduğunu gördüm. Dünya tarihinde de Türkiye’de de şu çok açık olarak görülmüştür. Zulmün olduğu yerde direniş de olacaktır.
Agos Gazetesi’ndeki röportajından

4-İnsana güvenmeden düşte bile yola çıkılmıyor

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!