/ Güncel / Heykelleri Seks Objesi, Sanat Eserlerini Kâr Kapısı Olarak Gören İktidar!

Heykelleri Seks Objesi, Sanat Eserlerini Kâr Kapısı Olarak Gören İktidar!

on 28 Aralık 2016 - 13:38 Kategori: Güncel, Kültür-Sanat
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Tayyip Erdoğan yaklaşık yarım saat önce (14.00’te) 2016 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde konuştu. Türkiye’nin kültür sanat alanında arzu edilen seviyeye ulaşamamış olması nedeniyle fevkalade üzgün olduğunu belirtti. 

Gelin yakın tarihe çok kısa bir yolculuk yapalım. Tayyip’in fevkalade üzgün olduğu kültür sanat konusunda AKP’nin tutumuna bakalım. Antik tiyatronun zeminine beton döken; Selçuklu medrese ve kervansaray avlularını yüksek beton duvarlarla kuşatan; Bizans sarayına PVC takan bir iktidardan bahsediyoruz. Heykelleri “açık” bulduğu için kaldırtan; sanat eserlerine “ucube” diyen; Fazıl Say gibi büyük bir sanatçıya sansür uygulayan bir AKP’den söz ediyoruz.

Ellerinden gelse tüm sanat eserlerini yıkıp yerine AVM yaparlar. Perşembenin gelişi çarşambadan belliyken Tayyip fevkalade üzgünmüş! Sen sanatı salt iktidarın için icra edenleri öne çıkartırsan, heykelleri seks objesi, sanat eserlerini kâr kapısı olarak görürsen, devlet tiyatrolarını kapatıp restorasyonları maddi çıkar amaçlı yaparsan başka bir sonuç ortaya çıkması mümkün olur mu? Ne yazık ki Türkiye’deki kültür sanat faaliyetleri, AKP’nin izin verdiği sınırlara kadar icra edilebiliyor. Üzgün değil, fevkalede öfkeliyiz!

bolsevik.org

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı