/ Dünyadan / Hindistan’da 13 İşçi Önderine Ömür Boyu Hapis Cezası

Hindistan’da 13 İşçi Önderine Ömür Boyu Hapis Cezası

on 22 Mart 2017 - 14:13 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Hindistan’da konuşlu Japon tekeli Suziki-Maruti fabrikasında 2012’de işçilerin direnişinin bastırılması sırasında çıkan olaylarda fabrikanın müdürü hayatını kaybetmişti.

Olay üzerine başlayan yargı süreci geçtiğimiz günlerde neticelendi ve mahkeme Hindistan burjuva devletinin emperyalist tekel yanlılığı ve işçi düşmanlığını belgeleyen skandal bir karar alarak 13 işçiye ortaya bir kanıt sunmaksızın ömür boyu hapis cezası verdi. Fabrika müdürünün ölümünün istemsiz ve kaza sonucu olmasına rağmen 13 işçinin birden delilsiz bir şekilde ömür boyu ceza alması, skandal bir karar ve örgütlü işçi sınıfına duyulan nefret olarak tarihe geçti.

Yargılanan 117 işçi beraat ederken “suçlu” bulunan 44 işçiden 13’ü ömür boyu, geri kalanlar da farklı sürelerde hapis cezasına çarptırıldı.

Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 13 işçi arasında, Maruti Suzuki İşçi Sendikası’nın (MSWU) 11 yöneticisinin tamamı bulunuyor. Hindistan’ın Manesar kentindeki Maruti Suzuki otomobil montaj fabrikasındaki işçiler, MSWU’yu, şirket ile birlikte davranan işbirlikçi bir sendikaya karşı sert mücadele içinde kurmuşlardı. Suziki-Maruti işçileri grevler, yürüyüşler ve oturma eylemleri ile hem kendi iş yerlerinde hem de tüm Hindistan’da yerli ve yabancı tekellerin emekçileri aşırı sömürü koşullarında çalıştırmasına karşı çıkan bir dizi militan eyleme ve protestoya katılmışlardı. Bu yüzden burjuva devletin hedef tahtasındaydılar. Mahkemenin işçiler hakkında aldığı skandal karar da bu süreçten bağımsız ele alınamaz.

Hindistan’da Stalinist partilerin sendikal bürokrasi üzerinde kontrolü olduğunu ama bu unsurların Suziki-Maruti işçilerin davası karşısında tam bir sessizlik içerisinde bulunduklarını da belirtmek gerekiyor. Düzene entegre olmuş bu sözde komünist partiler kendi yüz kızartıcı tarihlerine bir yenisini daha eklemiş bulunuyorlar.

Yüz milyonluk Hindistan işçi sınıfının ayağa kalkması bütün dünya emperyalist kapitalistlerinin korkulu rüyasıdır. Bu yüzden de Türkiyeli sınıf bilinçli işçiler ve devrimciler olarak Suziki-Maruti işçilerinin yanındayız. Mücadeleleri mücadelemizdir. 

KAHROLSUN EMPERYALİST KAPİTALİST SÖMÜRÜ DÜZENİ

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı