/ Dünyadan / Hindistan’da 150 Milyonluk Grev | Foto Haber

Hindistan’da 150 Milyonluk Grev | Foto Haber

on 3 Eylül 2016 - 15:10 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Hindistan’da işçiler, Başbakan Narendra Modi’nin  ve partisi Hindistan Halk Partisi ‘nin (BJP)  istihdam reformunu protesto etmek ve daha fazla ücret talebiyle greve gitti. Milyonlarca emekçi hükümetin enflasyonla mücadele edecek önlemleri almasını, işçiler için evrensel sosyal güvenlik koşullarının sağlanmasını ve devlet şirketlerinin hisselerinin satılmasına son verilmesini istiyor.

24 saatlik greve çıkan işçiler Kerala, Batı Bengal ve Tripura gibi eyaletlerde kara ve demir yolları tamamen durdurdu.Emekçilerin taban basıncı neticesinde Hindistan tarihinin gelmiş geçmiş en büyük grevlerinden birisi başarıyla gerçekleşirken sendikal liderlik ve sol sınıf radikalizminin oldukça gerisinde kalarak emekçilerin enerjisini tek günlük grevlerle geçiştirme derdinde.

Hükümetin yaptığı yolsuzlukların açığa çıkması sonucu 2009 yılında bu yana ülkede protesto gösterileri düzenleniyor.Grev Hindistan’ın önemli ekonomik reformlar yaptığı 1991 yılından bu yana ülkede düzenlenen on dördüncü genel grev. Ve Hindistan’ın derin yoksulluk yaşayan işçi sınıfı , taşıdığı radikalizmi başarıya ulaştıracak bir önderlik bulamıyor.  2014 yılında büyük sermayenin, emeğe yönelik saldırgan yasaları geçirmesi için desteklediği Modi hükümeti, kamu harcamalarını, sosyal güvenliği, sağlık harcamalarını ciddi biçimde azalttı ve özelleştirme programını uygulamaya koydu. Neoliberalizmin sert uygulayıcısı Modi hükümeti karşısında geleneksel olarak güçlü olan Stalinist sol ve kontrolündeki sendikalar radikal bir sınıf savaşımının ortaya çıkmasının karşısında ciddi bir emniyet bariyeri.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!