/ Güncel / Hrant Dink’in Katilleri Bir Bir Ödüllendiriliyor

Hrant Dink’in Katilleri Bir Bir Ödüllendiriliyor

on 1 Aralık 2012 - 23:52 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
1 Aralık, 2012

 

Hrant Dink ile ilgili milliyetçi anti-propaganda yapılmasına neden olan ve onun ölümüne giden yolda büyük etkisi olan TCK 301. maddeden (Türklüğe hakaret) yargılandığı davada evet oyu veren 18 hâkimden biri olan Mehmet Nihat Ömeroğlu, Türkiye’nin ilk kamu başdenetçisi (ombudsman) seçildi.
Ömeroğlu, Recep Tayyip Erdoğan oğlunun nikâh şahitliğini de yapmıştı.
Kamu başdenetçiliği kurumu ise 12 Eylül referandumu ile birlikte yasalaştı. Bu kurumun vatandaş ile yargı arasında bir arabuluculuk rolü üstlenmesi öngörülüyor.
Hrant’ın 301 ile yargılandığı davada evet oyu veren birçok hâkim ödüllendirildi. Mahkûm eden hâkimler arasından Adalet Bakanı, Yargıtay Başkanı, Yargıtay Başsavcısı ve daire başkanı çıktı. Bu davanın önünü açan ya da davada evet oyu kullanıp sonrasında önemli görevlere getirilenlerden bazıları şöyle:
Dink’e soruşturma açılması için izin veren Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga, 2007 seçimleri öncesinde tarafsız Adalet Bakanı oldu. Kasırga daha sonra Başbakanlık Başmüşavirliği’ne atandı. Dairenin o dönemki başkanı Hasan Gerçeker, daha sonra Yargıtay Başkanı seçildi. Dink’in suçlu olduğuna hükmeden 18 yüksek yargıç içinde yer alan Hasan Erbil, Yargıtay Başsavcılığı’na seçildi. Nihat Ömeroğlu AKP’lilerin oylarıyla TBMM tarafından ombudsman seçilirken, o tarihte Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyesi olan Ekrem Ertuğrul da 9. Ceza Dairesi Başkanı oldu.
Sonrasında AİHM Türkiye’yi bu davadan mahkum etmişti.
Ömeroğlu ise dava ile ilgili kendini şöyle savundu:
“Hrant Dink’i ulusalcı tepkilerden dolayı biliyordum ama dosyada farkına varamadım. Zaten ismi Fırat Dink’ti. Dosya üzerinden vicdani kanaatimize göre karar verdik. 18 kişi biz vardık. 5 kişide kararı onaylayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi’ndekiler. Yani 23 kişiydik. Ben sadece biriyim. Dosya üzerinde rutin işlem yaptık”
Ömeroğlu tek başına böyle bir göreve gelse belki bu yaptığı savunma inandırıcı olabilirdi. Ancak Hrant’ın katledilmesinde çok önemli rolü olan bütün insanların önünün açılmış olması bu inandırıcılığı yerle bir ediyor.
Hrant Dink cinayetine göz yuman sorumlulardan birisi olan dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler de şu an AKP milletvekili, diğer taraftan dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ise Osmaniye Valiliği’ne atanmıştı.
Hrant’ın katilleri diye üç beş tetikçiye göstermelik cezalar veren AKP adaleti, cinayette herhangi bir örgüt de bulamamıştı. AKP adaleti Sivas katillerini zamanaşımı ile serbest bırakmış, 7 TİP’li genci Bahçelievler’de vahşice katleden faşist katilleri yargı ‘reformu’ ile affetmişti..
AKP adaleti, katilleri aklamanın yanında bir de ödüllendiriyor. AKP’nin hangi düzenin savunucusu olduğu, hangi gelenekten beslendiği bellidir. Onların adalet uygulamaları bu anlamıyla hiç de şaşırtıcı durmuyor.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!