/ Güncel / Hrant’ın Ardından

Hrant’ın Ardından

on 19 Ocak 2015 - 02:19 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Hrant Dink’in 19 Ocak’ta katledilmesinin üzerinden 8 yıl geçti. Hrant eylemleri bu yıl Ermeni soykırımının 100. yılına denk geliyor. Bu topraklarda Ermenilerin acıların yüzyılı aşkın bir süredir sürüyor.

Hrant Dink katledileli sekiz yıl oldu ama tetikçileri belli davada bir karış yol alınmadı. Hrant Dink’in öldürülmesine dair şu anda 2 dava yürüyor. Birinci davada Hrant Dink’i katleden tetikçiler yargılanıyor ki onlarda “silahlı terör örgütü” kapsamına alınmayarak çok ciddi ceza indirimleri ile ödüllendirildiler. Diğer dava ise Hrant’ın öldürülmesinde payı olan kamu görevlilerinin yargılandığı dava. Bu dava sadece birkaç günah keçisi üzerinden yürüyor. Her Hrant’ın ölüm yıldönümüne olduğu gibi, bu yıl da kamu görevlilerinin yargılandığı davada bazı isimler hakkında gözaltı kararı verildi; bazıları tutuklandı. Ancak Dink cinayetinde belirleyici roller üstlenen devletin o zamanki kadrolarındanİstanbul Vali Yardımcısı Erol Güngör, İstanbul İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, eski İstanbul Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ahmet İlhan Güler’in yargılanmasından bahsedilmiyor bile. Aksine Hrant Dink’in katledilmesi sürecinde etkin roller üstlenen isimler AKP tarafından ödüllendiriliyor.

Faili meçhul cinayetlerin ülkesi Türkiye’de devletin muhalif aydınlara yönelik kanlı saldırıları yeni değil; dolayısıyla devletten adalet beklemek de mümkün değil. Ancak bu demek değil ki Hrant’ın asıl katillerinin yargılanması için, bu konuda toplumda duyarlılık oluşturmamak için mücadele etmeyeceğiz.

Hrant’ın davasına sahip çıkmak, onun şahsında Ermeni halkının yaşadığı zulmün hesabını sormak; biz devrimcilerin 100 yıl önce bu topraklardan kazınıp atılan Ermeni halkına gönül borcumuzdur. Bu toprakları sosyalist fikirlerle ilk tanıştıranların bu halkın yiğit evlatlarının kaybı bu topraklarda devrimci mücadelenin de büyük bir kaybıdır.

Türk-Kürt-Ermeni, Yaşasın Halkların Kardeşliği!

Yaşasın Devrim ve Sosyalizm!

Katil Devlet Hesap Verecek!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

Sosyalizm Kazanacak!