/ Güncel / Hükümet Akbank Grevini De Yasakladı!

Hükümet Akbank Grevini De Yasakladı!

on 20 Mart 2017 - 22:32 Kategori: Güncel, Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Akbank ile Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (BANKSİS) arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmeleri tıkanmış ve sendika bir süre önce grev ilan etmişti. Dün çok sayıda Akbank şubesine grev kararının asılmasının ardından aynı gün (20 Mart) alınan Bakanlar Kurulu kararı ile yasaklandı. Akbank grevi, OHAL döneminde getirilen “ekonomi ve finansal istikrarı bozucu nitelikte” olduğu gerekçesiyle yasaklandı.

Akbank’ta toplu sözleşme görüşmelerini yürüten BANKSİS, görüşmelerin tıkanması üzerine grev ilan etmişti. Grev kararında keyfi işten atmaların son bulması, herkesin toplu sözleşmeden yararlanabilmesi, 1,5 yıldır verilmeyen zam ve sosyal hakların verilmesi gibi talepler vurgulanmıştı.

BANKSİS’in aldığı grev kararı ülke genelinde birçok Akbank şubesine asılmıştı. Ancak dün akşam saatlerinde Bakanlar Kurulu’ndan çıkan karar ile BANKSİS’in grevi yasaklandı. Hükümet yasağa gerekçe olarak grevin ekonomi ve finansal istikrarı bozucu nitelikte olduğunu gerekçe gösterdi. Bu gerekçeyle grev erteleme (kanunda erteleme dese de aslında grevi yasaklamak anlamına geliyor) OHAL döneminde torba yasa ile getirilmişti.

AKP Hükümeti ocak ayında da Birleşik Metal-İş sendikasının önce Bursa Asil Çelik‘te, ardından EMİS işverenlerine ait işyerlerinde başlattığı grevleri de yasaklamıştı. AKP şimdi de Akbank grevini yasaklayarak grev hakkına yönelik düşmanlığını bir kez daha gösterdi, hem de kritik sektörlerde işçilerin grev hakkını kullanmasına kendiliğinden izin vermeyeceğini gösterdi.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!