/ Güncel / İktidarın Borazanları ODTÜ’ye Karşı Taarruzda!

İktidarın Borazanları ODTÜ’ye Karşı Taarruzda!

on 24 Ekim 2013 - 17:20 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
24 Ekim, 2013

Son birkaç gündür ODTÜ ile ilgili gündemin yoğunlaşmasının ardından iktidarın en tepe ismi Erdoğan’dan onun sözcüsü gazetelere kadar ODTÜ’ye karşı saldırı hız kesmeden sürüyor..

Sabah Yazarı Hüseyin Kocabıyık: ODTÜ Kapatılsın!

En ilginç çıkış Sabah gazetesinin Ankara eki yazarı Hüseyin Kocabıyık’tan geldi. ODTÜ direnişi karşısında gözleri korkan ve ikinci Gezi Direnişi paranoyasına kapılan iktidar kalemleri çareyi ODTÜ’yü kapatmakta buldu. Kocabıyık “Şu ODTÜ denen üniversite olmamış olsa Ankara ne kaybeder? Cevabı belli: Hiçbir şey kaybetmez! Kuruluş amacında başarılı olamamış bu şöhreti kazıp kurumu kapatsak inanın Türk üniversite sistemi kazançlı çıkar.” yazarken biliyoruz ki bu sözlerin arkasında ODTÜ’nün bugüne kadar yaşattığı devrimci gelenek bulunuyor. AKP’nin 11 yıllık iktidarı boyunca en çok direnç gördüğü alanların başında da ODTÜ geliyor. Bugüne kadar Kocabıyık’ın “eşkiya” olarak nitelendirdiği ODTÜlüler geleneklerine sahip çıkarak okullarında iktidarın cirit atmasına meydan vermezken, Tayyip Erdoğan her ODTÜ seferinde karşısında binlerce ODTÜlüyü buluyordu.

En son Göktürk 2 uydusunun fırlatılışında Erdoğan binlerce polis ve onlarca zırhlı araç eşliğinde okula girebilmiş ve polis ODTÜ’yü gaza boğmuştu.

Sabah Çevre Katliamının Sorumlusunu Buldu: ODTÜ Rektörlüğü!

Öte yandan iktidarın borazanı Sabah gazetesi “Kampüste yapılaşma hiç de masum değil!” manşetiyle bugün düzmece bir habere daha imza atarak ODTÜ’deki asıl kıyımı rektörlüğün yaptığını iddia etti. Gazete ODTÜ’deki ağaçların alışveriş merkezi, tenis kortu, konukevi yapılmak için kesildiğini aktarırken ODTÜ kampüsünün geçmişini araştırma gereği duymadığını göstermiş oldu.

ODTÜ Kampüsü bugün Ankara’nın en önemli ormanlık alanlardan birine ev sahipliği yaparken, bu ormanın yaratılmasında en büyük pay ODTÜ yönetimine ve en az sosyal problemlerde olduğu kadar çevre konusunda da duyarlılığı üst düzeyde olan ODTÜ öğrencilerine borçlu. Ankara’nın göbeğinde bulunan çorak bir arazi bu duyarlılık sayesinde böylesine önemli bir ormanlık alana dönüşebilmiştir.

Ancak gazete ODTÜ yönetimini Gökçek’in çevre katliamını kabul etmediği için çevre düşmanlığıyla suçlamaktadır. “Başkent’in ana arterlerinden Eskişehir Yolu’nun yoğun trafik nedeniyle kilit noktaya gelmesi üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyesi bin 800 metrelik kısmı ODTÜ arazisinden geçen yeni yol çalışmalarına başlayınca ortalık karıştı. Ağaçların kesilmesini istemediklerini öne sürerek çalışmaları engellemek isteyen ODTÜ eylemcileri, kayıp olarak sayılan 2 bin 300 ağacın yerine tam 10 katı ağacı dikmeye hazır olduklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in açıklamalarını yok saydı.” sözleriyle ağaç katliamı çevrecilik olarak sunulurken, gazete bu katliamın mimarı Gökçek’i aklamaya çalıştı.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı