/ Dünyadan / “Ilımlılar” Artık Nusra Saflarında!

“Ilımlılar” Artık Nusra Saflarında!

on 5 Şubat 2017 - 12:24 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

ABD ve AB’nin “ılımlı” diye nitelendirdiği ve silah yardımı yaptığı Nureddin Zengi, Ceyşu’s- Sunne, Ensaru’d- Din ve Liva el-Hak, Tahrir El Şam isimli birliktelik oluşturup Nusra’ya katıldı. Gerekçe, Astana’ya katılan Ahrar Uş Şam başta olmak üzere Türkiye’nin desteklediği grupların Putin ve Esad ile işbirliği yapması.

Şaşırdık mı? Elbette hayır. Suriye iç savaşının başından bu yana sahada “ılımlı” diye palazlandırılan grupların radikal hareketlerden farkı olmadığını söylüyorduk. ABD’nin “ılımlı” olarak niteleyip her türlü mühimmatla ihyâ ettiği Suriye Devrimcileri Cephesi ve Hareket Hazm grubu ABD’nin yolladığı silahları Nusra’ya vermemiş miydi?

ABD sahadaki radikal grupları dolaylı ya da doğrudan hep destekledi. Şimdi de ABD’nin desteklediği Ceyşu’s- Sunne gibi gruplar Nusra’yla ittifak halinde. Nusra daha ne istesin? ABD’nin Ceyşu’s Sunne’ye verdiği silahları artık Nusra da kullanabilecek. 

İttifaktan Daha Fazlası

Rusya, Türkiye’yi yanına çekerek bir taşla birden fazla kuş vurdu. Türkiye’nin taraf değiştirmesi, Türkiye’nin yanında yer alan grupların diğerleri tarafından ihanetle suçlanmasına neden oldu. Astana Konferansı’na katılan örgütlerin aforoz edilme süreci kopuşları hızlandıracak ve “Astana çatlağı” daha fazla büyüyecektir.

bolsevik.org

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı