/ Dünyadan / Iraklı Ezidiler IŞİD Kıskacında

Iraklı Ezidiler IŞİD Kıskacında

on 5 Ağustos 2014 - 13:36 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
5 Ağustos, 2014

Irak’ta Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD)’nin elde ettiği hâkimiyet alanı Güney Kürdistan’da yaşayan Kürtlerin yaşamlarını tehdit ediyor. Suriye’de uzunca bir süre Rojava’yı abluka altında tutan ve burada PYD’ye bağlı YPG güçlerinin direnişiyle geri püskürtülen İslamcı çetelerin bugüne kadar bölge halklarına uyguladıkları barbarlık bütün ayrıntılarıyla kameralara yansımış ve internet aracılığıyla tüm dünyaya yayılmıştı. Ancak Batı ve özellikle Türkiye ve Ortadoğu’daki gerici Arap rejimleri yaşattığı bütün vahşete karşın bu çetelere destek vermeyi sürdürüyor. Gelişmeler Irak ve Suriye’de bölge ülkelerini derinden sarsabilecek bir çatışmanın başlangıcına işaret ediyor.

AFP’nin aktardığı habere göre BM Çocuk Fonu (UNICEF) tarafından yapılan açıklamada IŞİD Irak’ın Şengal bölgesinde 40 Ezidi çocuğu katletti.

Saldırılar tam da IŞİD’in adını İslam Devleti olarak değiştirdiği günün ertesine denk geldi. Pazar günü IŞİD çetelerinin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Şengal bölgesine saldırması üzerine Peşmerge birlikleri geri çekilmiş ve katliamlardan kaçan binlerce insan da dağlara sığınmıştı. UNICEF kaçan insanların içerisinde açlık ve susuzluk nedeniyle yaşamları tehdit altında olan 25,000 çocuk olduğunu da aktardı. Ayrıca yerel kaynaklara göre en az 11 kadın IŞİD çeteleri tarafından kaçırıldı. 310 bin nüfuslu Şengal’de 290 bin kişinin dağlara sığındığı belirtiliyor. Bu rakam içerisinde daha önce Musul’dan ŞEngal’e IŞİD saldırıları nedeniyle kaçan Türkmen nüfus da bulunuyor. Irak Parlamentosu’nda KYB milletvekili ve aynı zamanda Ezidi olan Feyyan Dahil, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, “IŞİD, Musul’un Sincar ilçesinde, Yezidilerden 500 kişiyi öldürdü, 500 kadını da cariye olarak esir aldı. Kadınları Telafer’e yakın bölgelere götürdü” açıklamasında bulundu.

Eski PKK lideri ve PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan dün yaptığı açıklamada Peşmergelerin kaçması üzerine Ezidileri kurtarmak üzere İslam Devleti saldırılarına karşılık vereceklerini ve bölgeye gerilla göndereceklerini açıklamıştı. Karayılan KDP ve YNK’ye de saldırılara karşı ortak bir komutanlık oluşturma çağrısında bulundu. Ancak KDP’ye bağlı Peşmerge güçlerinin Şengal’den IŞİD’e karşı herhangi bir direniş göstermeden çekilmiş ve Ezidileri katliamlarla yüz yüze bırakmış olması kafalarda soru işaretleri yaratıyor.

Ortadoğu tarihçisi ve yazar Faik Bulut ŞEngal’in önemini şu şekilde aktarıyor: “İŞİD zayıf bölgelere, zayıf noktalara saldırmayı düşünüyor. Kürdistan’ın zayıf noktası Êzidiler iki nedenle yenildiler. İŞİD, daha fazla sınır bölgesine ve Xaneqine dönük saldırıya geçmektedirler. Fakat ben orada ciddi bir askeri hata olduğunu görüyorum; peşmergenin oradan çekilmesi Şengal, Şêxan Bakuba denilen Êzidi bölgeyi onlara teslim etmesi anlamına gelir ki bu Kürdistan’ın Türkiye’ye açılan yolu İŞİD’e bırakılması demektir. Bence peşmerge orada ciddi bir askeri hata yapmıştır. Bir diğer neden birkaç gün önce Türkiye’de istihbarat raporlarına göre PKK’nin Şengal bölgesini ikinci Kandil olarak belirtilmişti. Bu bana şu kuşkuyu getiriyor, aynı zamanda İŞİD Türkiye’nin bir takım istihbarı yönlendirmesiyle oraya hücum etmiştir böyle bir soru işareti de var. Bir diğer konu zaten İŞİD bölgedeki azınlıkları yani Hristiyanları, Asurileri, Ermeni ve Ezidileri budayarak bir takım panik ve korku yaymak istiyor. Ezidiler de ne kadar silahlı olursa olsun silahlı eğitimli ciddi bir milis gücü bulunmamaktadır” (ANF, 5 Ağustos)

Öte taraftan bilindiği üzere IŞİD yakın zamanda Rojava’da Kobane kantonuna saldırmış ve burada YPG tarafından ilerlemelerine izin verilmemişti. Ancak Şengal’in düşmesiyle birlikte IŞİD’in Rojava’ya doğru yeni bir cephe açması daha kolay hale gelecek. Daha önce Türkmen kenti Telafer’i de ele geçiren IŞİD, Suriye sınırına komşu olan Şengal’in ele geçirebilmesiyle birlikte yeni bir koridor açabilecek.

Yaşanan gelişmeler sonrasında Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’de IŞİD’e karşı savunmanın bittiğini artık saldırıya geçeceklerini açıkladı.

IŞİD’in Kürt Halkından İstediği Nedir?

IŞİD son bir yılda Suriye ve Irak’ta özellikle Kürt halkının kontrolünde olan yerleri hedef seçiyor. Suriye’de uzunca bir süre Rojava’yı tehdit eden İslamcı çeteler, geçtiğimiz aylarda Irak’ta Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Musul’u ele geçirmiş ve Kürt coğrafyası için ne kadar büyük bir tehdit olduğunu göstermişti.

IŞİD’in saldırılarının Kürtleri hedef seçmesi ise tesadüf değil. Birincisi Kürtler bugün Ortadoğu’da statükoya uyan değil, statükoyu bozan bir güç konumuna yükseldiler. Özellikle Irak’taki parçalanmanın derinleşmesi Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlığa doğru ilerleyebileceği zemini yaratmıştı. Bu gelişmenin Kürdistan’ın diğer üç parçası üzerinde domino etkisi yaratması ise kaçınılmaz olacaktır.

Türkiye bu noktada IŞİD’e yoğun bir destek sunuyor. Sınırlar IŞİD çetelerinin her türlü ihtiyacı için açık tutulurken; İstanbul’da IŞİD destekçisi gruplar eylem düzenleyecek kadar iktidarın desteğini almış durumdalar. Öte yandan son olarak Gaziosmanpaşa’da HDP bürosuna yapılan saldırıyı IŞİD’in gerçekleştirdiği belirtilmişti.

Alman Die Welt gazetesinin haberine göre ise IŞİD’in var olan 10-15 bin üyesinin % 10’unun Türkiyeli olduğu aktarıldı. Bu haber IŞİD’e Türkiye’den katılımların gücünü gösteriyor. Ayrıca bu çeteler Türkiye’de de diledikleri gibi faaliyet yürütebiliyorlar. Türkiye bu noktada IŞİD’e yoğun bir destek sunuyor. Sınırlar IŞİD çetelerinin her türlü ihtiyacı için açık tutulurken; İstanbul’da IŞİD destekçisi gruplar eylem düzenleyecek kadar iktidarın desteğini almış durumdalar. Öte yandan son olarak Gaziosmanpaşa’da HDP bürosuna yapılan saldırıyı IŞİD’in gerçekleştirdiği belirtilmişti.

Emperyalizm destekli İslamcı çetelere karşı Ortadoğu halkı ne yapmalı? Suriye’de başlatılan savaşın ardından Ortadoğu coğrafyası İslamcı çeteler için bulunmaz bir yer haline geldi. Afganistan’da, Libya’da, Çeçenistan’da savaşmış on binlerce radikal İslamcı küresel cihad hareketini Ortadoğu’da devam ettirdiler. Bölge halkları yürütülen kirli savaşa dur demedikleri müddetçe İslamcı çeteler bölgede var olacaktır. Dur demenin yolu bölge halklarının emperyalizme karşı her türlü dinsel ve etnik ayrışmadan arındırılmış enternasyonalist devrimci mücadeleden geçmektedir.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!