/ Dünyadan / İşçi Sınıfı Hayatı Durdurunca Oluyor: Fransa Hükümeti Geri Adım Attı!

İşçi Sınıfı Hayatı Durdurunca Oluyor: Fransa Hükümeti Geri Adım Attı!

on 23 Mayıs 2016 - 18:39 Kategori: Dünyadan, Güncel, Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Fransa’da uzun süredir devam eden sokak eylemleri ve grevler iş yasası konusunda Fransa hres 2ükümetine geri adım attırdı. İşçi sınıfının kazanılmış haklarına karşı açıkça saldırı olan “iş yasası”, fazla mesai ücretlerinin %25 ve %50’lerden %10’a düşürülmesini öngörüyordu

Nakliye alanında, petrol sahasında ve enerji sektöründe devam eden grevlerin hükümeti köşeye sıkıştırması sonucunda, Ulaştırma Bakanı Alain Vidalies fazla mesai ücretlerinin tırpanlanması konusunda geri adım attıklarını açıkladı; fakat diğer taraftan patronların hükümeti, işçi sınıfına saldırmaya devam ediyor. Grevlere polis gönderen valilere destek açıklaması yapan İçişleri bakanı Bernard Cazeneuve, “ekonomik yaşam devam etmelidir.” dedi.

Yüklen Emekçi; Kazanacağız!

Bernard Cazeneuv
e’nin “ekonomik yaşam” dediği, patronların cepleri! Patronların her türlü hak gaspını yasalarla destekeyen Fransa hükümeti, işçilerin cebinden patronların doymak bilmez hesaplarına “iş yasası” adı altında işçi sınıfının kazanılmış haklarını devrediyor. Buna karşı direnen emekçiler ise yoğun polis saldırılarıyla susturulmaya çalışılıyor. Aslında bu saldırılar, Türkiye’deki her seçim sonrası ülkeden kaçıp kurtulma hayali kuranlar için de ders niteliği taşıyor. Pek “demokratik” Fransa Hükümeti, patronların ceplerinin dolması söz konusu olduğunda verdiği “demokrasi derslerini” bir kalemde silip patronların karşısında hizaya geçiyor!

İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı