/ Güncel / İşçiler “Grev Hakkımız Gasp Edilemez” Mücadelesini Veriyor

İşçiler “Grev Hakkımız Gasp Edilemez” Mücadelesini Veriyor

on 23 Ocak 2017 - 12:57 Kategori: Güncel, Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

ABB Elektrik, GM (Alstom), Schneider Enerji, Schneider Elektrik’te 20 Ocak grevinin yasaklanmasının ardından grev hakkı için mücadele başladı. Dün Birleşik Metal-İş grev yasağını tanımayacağını ilan etmişti.

Bugün gece vardiyasından bu yana sloganlara fabrikalara giren ABB, Alstom ve Schneider içileri üretim gerçekleştirmiyor. Sarkuysan, Kroman Çelik, İzmir Polkima, Legrand, Gebze Bosal, Çayırova Boru gibi pek çok fabrikada işçiler grev hakkı yasaklanamaz demek için iş yavaşlatıyor, bildiri okuyor, eylemler gerçekleştiriyor.

Metal işçilerinin grevine destek büyüyor! OSTİM – Klisom işçileri, Ankara Başöz işçileri ve Çimsataş işçileri grev yasağına karşı eylem gerçekleştirdi. OSTİM – Klisom işçileri açtıkları pankartta “Oysa dünya, işçilerin omuzları üstünde durur, kıpırdasın da gör!” dizelerine yer verdi.

IndustriALL Küresel Sendikası ve IndustriALL Avrupa Sendikası da Birleşik Metal-İş’e bir mesaj göndererek dayanışma duygularını paylaştı. IndustriALL mesajında şu ifadelere yer verildi: “Bu yasaklama, işçilerin en temel haklarından olan ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, ILO Sözleşmeleri ve ILO’nun çeşitli kararları ile korunan grev hakkının açık bir ihlalidir.
Sizlerle ve sendikanız Birleşik Metal İş sendikasıyla tam dayanışmamızı belirtmek isteriz.
Yaşasın işçi sınıfını uluslararası dayanışması.”

20 Ocak Cuma sabahı başlayan ve 2 binden fazla işçinin katıldığı grev Hükümet tarafından yasaklanmıştı. Bakanlar Kurulu “milli güvenliği bozucu olması sebebiyle grevi 60 gün ertelediği”ni açıklamıştı. Ancak yasaya göre ertelenen grevler tekrar yasal olarak başlayamıyor. Yani grev yasaklanmış oldu!

Bu ilk grev yasağı değil! Yine geçen hafta Bursa Asil Çelik işçilerinin, 2015’te de Birleşik Metal’in MESS’e karşı başlattığı grev aynı hükümet tarafından yasaklanmıştı. Artık hükümetin aldığı grev yasakları teker teker grevlerin yasaklanmasını aşmıştır! Artık ülkede grev hakkının ortadan kaldırılması söz konusudur.

Grev hakkını bedavaya kazanmadık. Nice mücadeleler sonucunda kazandığımız bir hak grev hakkı. Ve grev hakkı olmaksızın/kullanılmaksızın sendika hakkının da hiçbir anlamı kalmamakta!

Bu yüzden şimdi grev hakkımız için mücadele etme zamanı! “Grev hakkımızı gasp ettirmeyeceğiz!” sloganı etrafında kenetlenme zamanı.

Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!