/ Dünyadan / “IŞİD Bomba Malzemelerini Türkiye Üzerinden Tedarik Ediyor”

“IŞİD Bomba Malzemelerini Türkiye Üzerinden Tedarik Ediyor”

on 25 Şubat 2016 - 22:25 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

BBC Türkçe’de yer alan bugünkü haberde, Conflict Armament Research (CAR) tarafınresimdan yapılan araştırmanın detayları yer aldı. CAR’ın yaptığı araştırmaya göre IŞİD, Irak ve Suriye’de kullandığı patlayıcıların büyük kısmını Türkiye üzerinden tedarik ediyor. Haber Independent gazetesinde de yer aldı.

BBC’nin söz konusu haberinde şu ifadeler yer aldı: “CAR raporunda, kaçakçılığın artmasıyla IŞİD’in eline geçen malzemelerin de çeşitlenip arttığı, örgütün giderek daha komplike ve güçlü patlayıcılar hazırlayabildiği belirtiliyor.

Avrupa Birliği’nin de fon sağladığı CAR adlı kuruluşun raporu, Suriye ve Irak’ta kullanılan el yapımı patlayıcıların 20 ay boyunca incelenmesi sonucu yazılmış.

CAR’ın başkanı James Bevan, IŞİD’in eline geçen farklı malzemelerle sürekli yeni patlayıcılar denediğini, Suriye ve Irak’ta el yapımı patlayıcı kullanımının geçmişteki çatışmalarla kıyaslandığında çok daha büyük boyutta olduğunu söylüyor.

CAR bomba yapım malzemelerinin sadece Suriye ve Irak’ı çevreleyen ülkelerden gelmediğini, ancak “ana geçitin” Türkiye olduğunu belirtiyor.

Independent, Türkiye hükümetinin IŞİD’in kaçakçılık ağlarını yok etmek için çalıştığını açıkladığını yazıyor.

Ancak ardından CAR Başkanı Bevan’ın şu sözlerine yer veriyor:

‘CAR araştırmacıları Türkiye’den Suriye’nin kuzeyine tırların, araçların, insanların, gıda ve petrolün geçiş yaptığını gördü. Türkiye ve IŞİD’in kontrol ettiği bölgeler arasındaki sınır fiilen açık durumda’

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı