/ Dünyadan / IŞİD Hasekiye’de 90 Süryani’yi Kaçırdı!

IŞİD Hasekiye’de 90 Süryani’yi Kaçırdı!

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada IŞİD’in Hasekiye’de 90 Süryani’yi kaçırdığı belirtildi. Son dönemlerde vahşet eylemlerini arttırarak en son Irak’ın Bagdadi kasabasında 45 kişiyi yakarak öldüren IŞİD’in Süryani’leri de benzer yöntemlerle katletmesinden korkuluyor.
on 24 Şubat 2015 - 16:15 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

14Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada IŞİD’in Hasekiye’de 90 Süryani’yi kaçırdığı belirtildi. Son dönemlerde vahşet eylemlerini arttıran ve en son Irak’ın Bagdadi kasabasında 45 kişiyi yakarak öldüren IŞİD’in Süryani’leri de benzer yöntemlerle katletmesinden korkuluyor.

 Yeni Savaş Alanı Hasekiye

Kobane’yi kaybeden IŞİD ile son dönemlerde Kobane çevresinde çok sayıda köyü kurtaran YPG güçleri arasında Hasekiye ve çevresinde yoğun çatışmalar yaşanıyor.  BBC’de yer alan habere göre Suriye devlet haber ajansı SANA, IŞİD saldırıları nedeniyle bölgedeki köylerde yüzlerce kişinin evlerini terk ederek kaçtığını duyurdu. Çatışmaların yoğunlaştığı Kamışlı bölgesindeki YPG güçlerinin ise IŞİD’in elinden 20’ye yakın köyü geri aldığı ifade ediliyor. Pazartesi günü, şafak vaktinde Tel Tamr kasabasına bir baskın düzenlediği belirtilen IŞİD’in saldırıları yüzünden 3 bine yakın kişinin bölgeden kaçmak zorunda kaldığı açıklanırken çok sayıda Süryani’nin de IŞİD’in eline geçtiği eklendi.

YPG’ye yakın sosyal medya hesaplarından, Süryani’lerin kaçırılmasından sonra bölgedeki hava hareketliliğinin arttığı ve zaman zaman ağır bombardımanlar yapıldığı açıklanıyor. Söz konusu bilgiyi ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın da (CENTCOM) teyit ettiğini ekleyelim. CENTCOM’dan yapılan açıklamada sadece Pazar günü Hasekiye ve çevresine 11 hava saldırısının gerçekleştirildiği açıklandı.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!