/ Dünyadan / IŞİD İçerisinde Bağdadi’ye Yönelik Darbe Girişimi mi Yaşandı?

IŞİD İçerisinde Bağdadi’ye Yönelik Darbe Girişimi mi Yaşandı?

on 17 Ekim 2016 - 21:56 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

al-bagdadiSon 2 yıldır sürekli toprak kaybeden ve militanların motivastonunu korumak amacıyla kullanılan “Allah daima Bağdadi ile askerlerinin yanındadır” tezini çürütecek şekilde geri çekilen IŞİD’de yeni iddialar gündeme geldi. Malum, son 2 yıldır toprak kayıplarının üzerine, son süreçte IŞİD’in “kutsal kalesi” Dabıq, AKP destekli cihatçıların eline geçti. Dün Musul operasyonu resmen başladı ve Bab’ın düşmesi söz konusu olabilir.

Tüm bunların üzerine, “IŞİD önderliği” tartışmasız liderliğini sürdürürken beklenmedik bir gelişme yaşandı. El Ahed haber ajansının Musul’daki güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre IŞİD’in polis komutanı Ebu Osman, Ebubekir Bağdadi’ye darbe girişiminde bulundu. Ebu Osman’a bağlı militanların Musul’da Ebubekir Bağdadi’nin bulunduğu binalara dört kez ateş açtığı iddia edilirken Bağdadi’nin de örgüt içindeki “Ceyşu’l Usra” (*) adlı birliğinden darbe girişimine karşı koymasını ve 7 komutanın öldürülmesini istediği bildirildi.

Aynı haber başka Arap kaynaklarında da yer aldı. Sumeriye’nin haberine göre Musul’daki Ebubekir Bağdadi karşıtı IŞİD militanları (İslami Polis birimi) hoparlörlerden Bağdadi’nin karısını tutukladıklarını ve kentteki Bağdadi yönetiminin sona erdiğini duyurdu.

Darbe girişimi gerçek olabilir ancak IŞİD’in Bağdadi’ye olan biâtının her şeye rağmen sürdüğünü söylemek gerekir. En azından şimdilik…

(*) Ceyşu’l Usra’yı, İnfaz Koruma Komutanlığı olarak tercüme edebiliriz. Bağdadi’yi koruyan teröristler bunlar.

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!