/ Dünyadan / IŞİD Türkiye’de Cirit Atıyor!

IŞİD Türkiye’de Cirit Atıyor!

on 23 Mayıs 2016 - 15:11 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi uzmanlarından Yusuf Ali Çetinkaya, Türkiye’deki IŞİD yapılares 2nmasına dair ses getirecek tespitlerde bulundu. Özgür Düşünce Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan Çetinkaya, IŞİD’in Türkiye’deki 4 şehirde yapılanmaya gittiğini söyledi. İstanbul, Konya, Gaziantep ve Adıyaman’da IŞİD mensuplarının örgütlendiğini ve şehirlere farklı misyonlar yüklediğini anlatan Çetinkaya, İstanbul’un örgüt tarafından transit geçiş şehri olarak kullanıldığını ifade etti.

Çetinkaya’nın söylediklerini yayınlamadan önce, kısa bir değerlendirmede bulunalım. Aslında Çetinkaya’nın söyledikleri zaten malumun ilamı. Güney sınırlarımızın cihatçı otobanına döndüğünü sağır sultan bile duydu. “Her gördüğümüz sakallıyı IŞİD’ci diye gözaltına alamayız” deyip devrimcileri önleyici gözaltı mekanizmasıyla tutsak eden; IŞİD’lileri “öfkeyle bir araya gelmiş topluluk” olarak niteleyen AKP’li muktedirler, IŞİD’in Türkiye’deki yapılanma
sının tek sorumlusudur!

Ürdünlü pilotun yakılmasını savunan Ebu Hanzala’nın gözaltına alınışına bakın; bir de devrimcilerin gözaltına alınışına bakın. Biri rica minnet; diğeri işkenceyle! Bu iki tablo aslında AKP’nin Türkiye tablosudur. Ve şimdi Ebu Hanzala dışarıda; devrimciler içeride. Dışarıdaki IŞİD’liler, yeni 10 Ekim, Suruç ve Sultanahmet saldırıları için pusuda bekliyor. Benzer öngörüleri Suruç ve 10 Ekim katliamından önce de dile getirmiştik. Türkiye’deki tabloyu tersine çevirmek bizim elimizde. Önümüzde iki seçenek var: ya katliamlar ülkesi olacağız; ya da barışın ülkesi. Bunu belirleyecek olan mücadeledir!

İşte Yusuf Ali Çetinkaya’nın IŞİD Tespitleri

IŞİD’in Türkiye örgütlenmesinde İstanbul, Konya, Gaziantep ve Adıyaman öne çıkmaktadır. Bu illerin IŞİD açısından kendine has örgütsel misyonu ve önemi bulunmakla birlikte, radikalleşme potansiyeline sahip gruplaşmaların varlığı da bunda etkili olmuştur. İstanbul, IŞİD’e katılımlar konusunda üç temel unsura sahiptir. Bunlar eleman kaynağı, transit geçişler, yurt dışı katılımların ağırlık merkezi olmasıdır. İstanbul’da IŞİD’in eleman potansiyeli mevcut süreçte 3000’i aşmış durumdadır. İstanbul, dini grup görüntüsü altında eleman temini faaliyetlerine uygun zemin oluşturmaktadır. Ömerli bölgesindeki ormanlık alanda kamp faaliyetleri yapıldığına ilişkin somut birçok bulgu vardır. Ayrıca, Ümraniye, Pendik, Üsküdar, Fatih, Esenler gibi ilçelerde belirli ikametlerin hücre evi olduğu, bazılarının ise ideolojik eğitim ve kontak noktaları olarak faaliyet yürüttüğü bilinmektedir.

Konya’nın eleman kaynağı noktasında özellikle Anadolu’dan katılımlar için öncelikli noktalardan olduğunu söylemek mümkündür. İl genelinde IŞİD ile doğrudan veya dolaylı bağlantısı olan grupların 1000’i aşkın aktif katılımcısı olduğu bilinmektedir. IŞİD için Konya makro planda bir çeşit safe-house (güvenli ev) rolü üstlenmekle birlikte, bu ilde de İstanbul’da olduğu gibi belirli dini grup görünümü altında teşkil edilen radikal yapılar uygun zemin teşkil etmekte ve önemli bir işlev görmektedir

Gaziantep’i önemli kılan faktörler ise, sınır geçişleri, eleman aktarımı, silah lojistik temini, patlayıcı madde üretim ve dağıtım merkezi, finansman temini, kaçakçılık faaliyetleri olarak sıralanabilir. Gaziantep IŞİD açısından Rakka kadar önemlidir. İldeki örgütlenmenin ‘Fursa El Hilafe’ adı altında teşkil edildiği ve eğitim faaliyetlerinin bu yapı üzerinden yürütüldüğü belirtilmektedir. Gaziantep’in silah ve patlayıcı madde açısından da coğrafi yakınlığının yanı sıra, bu tarz sanayi-kimya ve endüstriyel alanlarda da yeterli imkana sahip olması önemini artırmaktadır.

 

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!