/ Dünyadan / IŞİD Vahşeti Büyüyor: Irak’ta 45 Kişiyi Yakarak Katlettiler!

IŞİD Vahşeti Büyüyor: Irak’ta 45 Kişiyi Yakarak Katlettiler!

Irak Şam İslam Devleti militanlarının Irak’ın batısındaki El Bagdadi kasabasında 45 kişiyi yakarak öldürdüğü belirtiliyor. Son altı ayda Irak’ta elinde bulundurduğu toprakların 700 kilometre karesini kaybeden IŞİD, stratejik yöntem olarak kullandığı şiddetin dozunu arttırmaya devam ediyor.
on 17 Şubat 2015 - 23:18 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

2

Irak Şam İslam Devleti militanlarının Irak’ın batısındaki El Bagdadi kasabasında 45 kişiyi yakarak öldürdüğü belirtiliyor. Son altı ayda Irak’ta elinde bulundurduğu toprakların 700 kilometre karesini kaybeden IŞİD, stratejik yöntem olarak kullandığı şiddetin dozunu arttırmaya devam ediyor

Ürdünlü pilot Muaz El Kesasibe’yi halka açık bir şekilde yakarak katleden IŞİD, iki gün önce de 21 Mısırlı Kıpti Hristiyan’ı Libya’daki Akdeniz kıyısında başlarını keserek katletmiş ve bu görüntüleri ileri teknikler kullanarak kayıt altına aldıktan sonra servis etmişti.

Son olarak Irak’taki 45 kişiyi yakarak öldüren IŞİD’in toprak kaybetme travması devam ettiği sürece, şiddeti arttırması sürpriz olmayacaktır. IŞİD mevcut durumda “biat etmezseniz ya da biattan vazgeçerseniz sonunuz böyle olur!” mesajını, hem kontrolü altındaki topraklarda hem de hedefindeki topraklarda yaşadığı insanlara vermeye çalışıyor.

                             Tell Abyad Ve Jerablus Halkları Tehlike Altında

Sadece Irak’ta değil, Suriye’de ve özellikle de Tel Abyad ile Jerablus’taki halkın tedirginliği giderek artıyor. Zira Kobani’deki savunmanın IŞİD’e karşı saldırıya dönüşmesinden sonra YPG’nin başını çektiği ve peşmergeyle muhalif birliklerden oluşan güç, bu iki bölgeye nüfuz edecek kadar ilerlemiş durumda. Söz konusu birliklerin Jerablus ve Tell Abyad’ı aldıktan sonra IŞİD’in başkent olarak nitelediği Rakka’ya ilerlemeyi hedeflediği konuşuluyor; ancak Tell Abyad’ın YPG’nin eline geçmesinin kesinleşmesi durumunda, Tell Abyad’da yaşayan Kürt nüfusunun IŞİD’in öfkesine uğraması ihtimalinin söz konusu olduğunu belirtmek gerekiyor. IŞİD gibi şiddetten beslenen bir örgütün kaybettiği topraklarda insanları katlettikten sonra çekilmesi son derece güçlü bir ihtimal. Bunu Kobani’de gördük. IŞİD Kobani’den ve civarındaki köylerden çekilirken köylerde taş üzerinde taş bırakmamıştı. Söz konusu köylerde insanların olması halinde yaşanacakları tahmin etmek ise zor olmasa gerek! Vahşet yöntemlerini sürekli “geliştiren” IŞİD’in  Jerablus’tan ve Tell Abyad’dan kısa ve orta vadede çekilmek zorunda kalacağını düşünürsek bu iki bölge halkının, başları kesilerek öldürülen 21 Mısırlı Hristiyan’ın ve Irak’ta yakılarak katledilen 45 kişinin kaderini yaşaması ne yazık ki uzak ihtimal değil!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!