/ Güncel / IŞİD’liler Aramızda; Muhalifler Cezaevlerinde: LGBTİ Aktivisti Uğur Büber Tutuklandı

IŞİD’liler Aramızda; Muhalifler Cezaevlerinde: LGBTİ Aktivisti Uğur Büber Tutuklandı

on 2 Ocak 2017 - 13:48 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Reina saldırganları, ABD’nin neredeyse nokta istihbarat vermesine rağmen İstanbul’un göbeğindeki eğlence mekânını tarayıp insanları katletti. Ve elini kolunu sallayarak tekrar aramıza karıştılar. Açık bir şekilde güvenlik zafiyeti olduğu ortadayken polisinden istihbaratına kadar tüm devlet birimleri katliamları engellemek ve kâtil cihatçıların peşine düşmektense muhaliflerin sosyal medya paylaşımlarını takip ediyor. Bugüne kadar binlerce muhalif sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklandı. Son örnek ise Uğur Büber oldu.

Balıkesir Üniversitesi öğrencisi, LGBTİ aktivisti ve 10 Ekim katliamı tanıklarından Uğur Büber sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı. Büber savunmasında, “İnsan hakları aktivistlerinin görevi bazı şeylerin yanlış gittiğini söylemektir” dedi.

Balıkesir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi, LGBTİ aktivisti ve 10 Ekim katliamı tanıklarından Uğur Büber 27 Aralık 2016’da bir final sınavı sonrasında önce gözaltına alındı, daha sonra tutuklu yargılanmak üzere Kepsut L Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Sorgulamada Büber’e kişisel Facebook hesabından arkadaşlarıyla paylaştığı siyasi gündeme ilişkin yorum, analiz ve eleştiriler soruldu. Suçlamalar: Sosyal medya paylaşımları Jandarma sorgusunda Büber’e sosyal medyada Maraş katliamına ilişkin haber paylaşımı ve “Katliamın değişmeyen yüzü Türkiye” ifadesi soruldu. Büber, “Türkiye’de Maraş, Çorum ve Sivas gibi illerde Alevilere yönelik saldırılar olmuş ve bunun neticesinde bir sürü Alevi yurttaş canice öldürülmüştür. Bunu unutturmamak ve suçluların cezasını bulması maksadıyla yapılmış bir paylaşımdır” dedi.

Büber’e yöneltilen sorulardan biri de Gezi direnişinde polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük davasına ilişkin, “10 bin lirayı ver gitsin, ederimiz 10 bin lira” paylaşımı ve Sarısülük’ü öldüren polise 10 bin lira para cezası verilmesini eleştirmesi. “İnsan hakları savunucusu olarak görevim yanlışları söylemek” diyen Uğur Büber’e sorgulamada hangi derneklere üye olduğu ve “terör örgütü üyesi bir yakını olup olmadığı” da soruldu. Büber şöyle dedi: “İddiaları ve tarafıma yöneltilen suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Ben bir insan hakları aktivistiyim. İnsan hakları aktivistlerinin görevi devlete bazı şeylerin yanlış gittiğini, düzeltilmesi ya da değiştirilmesi gereken şeyleri söylemek, bunun için çalışma yapmak ve kanun yapıcılara bunun ne derece elzem olduğunu hatırlatmaktır. Ergenliğime ulaştığımdan beri silahla, savaşla hiçbir şeyin çözülemeyeceğine inandım. İnsanların her zaman konuşarak, merhabalaşarak sorunları çözebileceğine inandım. O yüzden silahlı bir grubun propagandasını yaptığım ya da üyesi olduğum iddiaları geçersizdir.”

Büber jandarma sorgusunun ardından Balıkesir 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklandı. Bir insan hakları aktivistinin ölümlere dur demesi , eşit yurttaşlık talep etmesi , kimlik politikası yapmasında ne gibi bir terör örgütü ile bağdaştırma olabilir ki! Uğur Büber kimdir? Balıkesir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü son sınıf öğrencisi olan Büber, 1992 Karabük Yenice’de doğdu. Büber, Ülkede homofobi ve transfobiye karşı etkinlikler organize edilmesine ön ayak oldu. LGBTİ ve insan hakları savunucusu olan Büber, 10 Ekim Ankara katliamında da eylem alanındaydı ve katliama tanık oldu.Büber , İstanbul Pridelarda en ön safta olmuştur. Kimlik ve cinsiyet kimliklerinin savunuculugunu yapan Büber, bir çok insan hakları eylemlerinde de yer almıştır.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı