/ Güncel / İstanbul Üniversitesi’nde Polis Terörü: 1 Nisan’da Neler Yaşandı? (Demet Koca)

İstanbul Üniversitesi’nde Polis Terörü: 1 Nisan’da Neler Yaşandı? (Demet Koca)

on 3 Nisan 2015 - 03:23 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

res 1İstanbul Üniversitesi’nin adını sık sık “karşıt görüşlü” öğrencilerin kavgasıyla gözaltılarla olaylar ile duyuyoruz. Son olarak da Beyazıt ve Edebiyat’taki polis baskını ve gözaltılarla duyduk. 1 Nisan Çarşamba günü ise İstanbul Üniversitesi öğrencileri en acımasız polis saldırılarından birine tanık oldu. Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan olaydan sonraki gün İstanbul Üniversitesi öğrencisi olan Şafak Yayla için anma yapan ve Berkin Elvan afişlerini asan devrimcilere polis terörü uygulandı. Üniversitede toplam 36 kişi gözaltına alındı. Sivil polis ,çevik kuvvet ve özel tim ile okula giren AKP’nin polisleri kampüste terör estirdi ve önüne gelene saldırdı. Daha sonra İletişim Fakültesi’ne girip bütün afişleri indirerek tepki gösteren akademisyen ve öğrencileri tehdit edip videoya aldı.

Öğleden sonra gözaltıları protesto eden devrimciler kampüs içinden ana kapıya yürüyüşe geçtiler ve ana kapıya vardıklarında yüzlerce çevik kuvvetin plastik mermili, biber gazlı saldırısına uğradılar. Gözaltına alınanlar sağlık kontrolü için önce Haseki Hastanesi’ne ardından da Vatan Emniyet’e götürüldüler. Akşamüzeri arkadaşlarının serbest bırakılacaklarını öğrenen devrimciler Vatan Emniyet’in önünde beklerken polisler burada da öğrencilere azgınca saldırdılar. Gözaltına alınan arkadaşlarına destek için Vatan Emniyet’te bir araya gelip saldırıya maruz kalan öğrencilerden yaralananlar oldu. Hatta Mustafa Güneş isimli devrimci öğrenci polisin silahından çıkan kurşunla ayağından yaralandı. Polis öğrencilere yaralı oldukları halde saldırmaya devam etti. Onları sözde güvenli olacakları yere, emniyetin yanında bulunan Vergi Dairesi’nin otoparkına götürdü. Ters kelepçe takarak saatlerce tehdit etti; psikolojik ve fiziksel şiddet uyguladı. Öğrencilerin Kafasına silah dayayan polisler kımıldadıkları anda silahı ateşleyeceklerini söyledi. Yaklaşık 9 saat boyunca otoparkta tutulan öğrenciler gece 03.00 sularında serbest bırakıldı. Üniversitede gözaltına alınan öğrenciler ise hakimin keyfi uygulamasıyla adli denetime tabii tutuldu.

                                                    AKP Ne Yapmak İstiyor?

Toplumsal muhalefetin dinamik olduğu yerler olan üniversitelerdeki devrimci potansiyelden AKP’nin ciddi şekilde rahatsızlık duyduğu gerçeği AKP’nin kalemşörleri tarafından da zaman zaman dile getiriliyor. Sözünü ettiğimiz devrimci potansiyelin yüksek olduğu üniversitelerin başında gelen İstanbul Üniversitesi’nde yaşanan bu vahşetin en önemli gerekçesini AKP’nin sözünü ettiğimiz bu “rahatsızlığı” oluşturuyor.  AKP, İstanbul Üniversitesi’ndeki devrimci dinamiği zaman zaman faşistlerle, son yıllarda da radikal islamcılarla frenlemeye çalışıyor. Bu saldırılar tutmadığı zaman da otomatik olarak devreye birebir polis destekli operasyonlar giriyor.

AKP bilmelidir ki; ne İstanbul Üniversitesi’nde ne Ankara üniversitesi’nde ne ODTÜ‘de ne de baska bir üniversitede devrimci mücadele bitmeyecek! Gençliğin olduğu her alanda AKP’nin baskı politikaları teşhir edilecek, söz konusu politikalar her alanda direnişle karşılaşacak. AKP üniversitelere saldırmaktan vazgeçmelidir! Diktatör;unutma, gençliği yenemeyeceksin!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!