/ Güncel / İstanbul’da Mülteci Avı!

İstanbul’da Mülteci Avı!

on 13 Mayıs 2016 - 13:27 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

37228

AKP, aylardır Suriyeli mülteciler üzerinden AB ile pazarlık yapıyor. AB,mültecileri sınırlar içinde tutmak için 3 milyar Euro teklif etmiş Erdoğan  utanmazca “yetmez” diyerek pazarlık yapmıştı. AB ise Türkiye’de 3 milyonluk nüfusa kadar çıkan Suriyeli mültecilerin Türkiye’de kalması için “vize serbestliği” ile AKP’nin ağzına bir parmak bal çalma derdindeydi.

AKP ile AB arası gerilim son bir haftada giderek tırmandı. Erdoğan vize serbestisi için “terörle mücadele” kanunun değişmesini ön koşul olarak sürerken Kürdistan’daki savaşın ortasında hem de darbe sürecinde bunu gerçekleştirmeyi reddetti. Tırmanan gerilim neticesinde AB’nin sunduğu rapora göre Cizre’de bodrum katlarda yüzlerce insanın yakılması gündeme getirildi, aynı hafta Avrupa basını Erdoğan’ın servetini konu alan haberleri sür manşetlerden eş anlı verdi.

AKP ve şürekası AB vizesini mültecilerin hayatları üzerindeki kirli pazarlık konusu etmeye devam etti. Öyle ki, Burhan Kuzu “Avrupa Parlamentosu,yarın Türk Vatandaşlarına Avrupa yolunu vizesiz açacak raporu görüşecek.Yanlış bir karar verirse Mültecileri göndeririz!” diyerek tehdit etmişti.

Bugün, AB vize görüşmelerinden bir netice alınamayacağı açıkça ortaya çıkınca İstannbul’da Suriyeli mültecilere yönelik av başlatıldı. Taksim ve civarındaki Suriyeli mülteciler polis ve zabıtanın katıldığı geniş çaplı bir operasyonla toplandı. Evler ve dükkanlar basılarak zorla Osmamaniye’de bulunan mülteci kampına gönderilmek üzere  Pendik’teki Dr. Kemal Demir gençlik kampına götürüldü.

AKP, her fırsatta Suriyelilere kapı açmakla övünürken Suriyeli mültecilerin içinde yaşamaya itildiği kötü koşullar ve her seferine emperyalist pazarlık konusu edilmesi AKP’nin gerçek yüzüdür.

Önümüzdeki günlerde AKP’nin mültecilere yönelik saldırganlığı arttırması şaşırtıcı olmayacaktır.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!